Radio Białystok | Wiadomości | To podziękowanie za zakończony rok szkolny i akademicki - piesza pielgrzymka do Różanegostoku
To podziękowanie za zakończony rok szkolny i akademicki. W piątek (22.06) spod białostockiej katedry wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku.
Uczestnicy pieszej pielgrzymki do Różanegostoku to głównie dzieci i młodzież. Do celu dotrą w niedzielę.
Według organizatorów 38. różanostockiej pielgrzymki bierze w niej udział ok. 300 osób. Wymarsz poprzedziła msza w intencji pątników.
Najstarsza pielgrzymka w archidiecezji
Kierownik pielgrzymki ks. Kamil Ciulkin powiedział, że różanostocka pielgrzymka jest najstarszą organizowaną przez archidiecezję białostocką i jedyną na Podlasiu rozpoczynającą się zawsze w dniu zakończenia roku szkolnego. Ks. Ciulkin poinformował, że na trasie pielgrzymki do pątników dołączą kolejne grupy - do Różanegostoku dotrze 24 czerwca około 2 tys. pielgrzymów.
Pielgrzymi mają do przejścia niemal 70 km. Idą przeważnie bocznymi drogami. Odwiedzają lokalne sanktuaria i świątynie, m.in: w Świętej Wodzie, Czarnej Białostockiej i w Majewie. Podczas trzydniowej wędrówki nocują w namiotach i w domach okolicznych mieszkańców.
Pan Bóg zaraża też wspólnotą, młodzi ludzie tworzą wtedy jedną wielką rodzinę, razem się cieszą, spotykają, modlą. Jest to jedność z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem - powiedział kierownik pielgrzymki.
Dodał, że hasłem tegorocznej są słowa: "Niech zstąpi Duch Twój", które nawiązują do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.
Ojciec Święty modlił się wtedy za ojczyznę i my w tym roku też chcemy w setną rocznicę odzyskania niepodległości, idąc do Matki Bożej, w jednej ręce trzymać różaniec, modląc się za ojczyznę, a w drugiej ręce trzymając flagę, dziękować Panu Bogu, szczególnie Duchowi Świętemu, bo mamy rok Ducha Świętego, za to, że jesteśmy wolni, jesteśmy niepodlegli - powiedział ks. Ciulkin.
Niektórzy pielgrzymi mają biało-czerwone koszulki z logo pielgrzymki, nawiązującym do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wielu pątników mówiła, że udział w pielgrzymce to dla nich podziękowanie za ukończony rok szkolny oraz prośba o szczęśliwe i bezpieczne wakacje.
Warto poświęcić te trzy dni, aby całe wakacje były udane, ponieważ powierzamy tutaj ten odpoczynek, ale nie zapominajmy o tym, co powinno być dla nas najważniejsze, czyli pewne wartości: Bóg, Kościół - mówiła jedna z uczestniczek.
Uroczysta msza kończąca pielgrzymkę w różanostockim sanktuarium rozpocznie się w niedzielę o 17:00
Różanystok to niewielka miejscowość leżąca na północ od Białegostoku
W jej centrum wznosi się kościół pod wezwaniem Ofiarowania NMP, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Różanostockiej Wspomożycielki. Pierwsze wzmianki dotyczące Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy został namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przez artystę z Grodna. Początkowo opiekunami obrazu byli dominikanie. Miejscowość nazywała się Krzywy Stok, ale kult Matki Bożej i łaski przez Nią udzielane spowodowały zmianę nazwy na Różanystok.
Dominikanie zostali wygnani z Różanegostoku przez cara za pomoc powstańcom styczniowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. przybyli tu salezjanie. W 1929 r. wprowadzili do kościoła nowy obraz Matki Bożej, namalowany w Warszawie, który jest czczony do dzisiaj. Cudowny obraz uroczyście koronowano w 1981 r. W 1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł świątynię różanostocką do godności bazyliki mniejszej.