Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 11 tys. białostoczan z Kartą Aktywnego Seniora
Ponad 11,4 tys. osób przystąpiło dotąd do Karty Aktywnego Seniora, miejskiego programu oferującego zniżki i ulgi dla mieszkańców Białegostoku w wieku powyżej 60 lat - poinformował magistrat.
Mijają trzy lata od wprowadzenia karty w tym mieście. Karta Aktywnego Seniora (KAS) wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo od czerwca 2015 r.
Jej użytkownicy mogą skorzystać z 50 proc. zniżki przy zakupie biletów wstępu do miejskich placówek kultury (m.in. Białostockiego Teatru Lalek, Muzeum Wojska czy Galerii Arsenał) i miejskich obiektów sportowych (np. pływalni czy lodowiska). Rabaty posiadaczom KAS oferuje obecnie także prawie czterdziestu partnerów prywatnych tego programu. To np. sklepy, hotele, sanatoria. Miasto liczy, że tych partnerów będzie przybywać.
W swoim założeniu program pod nazwą Karta Aktywnego Seniora ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zwiększenie dostępności do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji zbiorowej".
Zdaniem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, karta jest ważnym narzędziem polityki społecznej w mieście. - Zależy nam na aktywizacji starszych mieszkańców miasta i ułatwieniu im dostępu do oferty rekreacyjnej i kulturalnej - powiedział Truskolaski, cytowany w komunikacie magistratu.
W ramach innych działań na rzecz seniorów w mieście m.in. prowadzona jest akcja bezpłatnych szczepień dla tej grupy mieszkańców, dofinansowywana jest też działalność klubu seniora. Powstał również informator "Miasto dla seniorów. Seniorzy dla Miasta", czyli przewodnik po atrakcjach, programach i punktach pomocy dla osób starszych.
W Centrum Aktywności Społecznej działa też punkt informacji dla seniorów, który powstał z inicjatywy redakcji portalu Podlaski Senior i Stowarzyszenia Szukamy Polski, przy wsparciu finansowym miasta.
Według danych statystycznych, w liczącym blisko 300 tys. mieszkańców Białymstoku jest ok. 70 tys. osób w wieku powyżej 60. roku życia.