Radio Białystok | Wiadomości | Góra Zamkowa w Mielniku wymaga konserwacji - jest projekt rewitalizacji
Zdaniem historyków, Góra Zamkowa w Mielniku - to wyjątkowe dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne Podlasia. Jednak wzgórze i znajdujące się w jego otoczeniu zabytki wymagają konserwacji i rewitalizacji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt rewitalizacji Góry Zamkowej przedstawił podczas piątkowej (25.05) sesji rady miejskiej w Mielniku profesor Jerzy Uścinowicz z Politechniki Białostockiej. Dotyczy on pozostałości zamku królewskiego, ruin gotyckiego kościoła p.w. Świętej Trójcy, plebanii i znajdującej się na szczycie wzgórza kaplicy.
Konserwacja tych zabytków jest konieczna - mówi prof. Jerzy Uścinowicz. Projekt ma być zrealizowany w sposób nowoczesny, ale i tradycyjny lecz bez naruszenia fundamentów zabytków. - W formę historyczną, kultową zostaną wprowadzone nowe materiały, które bez falsyfikacji pokażą historię - dodaje profesor.
Szacowany koszt inwestycji, to ponad 6 milionów złotych. - Nie od razu znajdą się na to pieniądze, ale mam pewne pomysły, jestem dobrej myśli - mówi wójt gminy Mielnik Eugeniusz Wichowski.
Niezbędne jest jak najszybsze zabezpieczenie samej góry. Wójt chciałby znaleźć na to środki jeszcze w tym roku.
- Chciałbym przynajmniej znaleźć pieniądze na zabezpieczenie góry, żeby się nie obsuwała, bo jak to się posypie, to nie będzie żadnej historii - dodaje.
Zamek mielnicki na początku XVI wieku stanowił rezydencję królewską Jagiellonów.
Nie wiadomo kto, ani kiedy to zrobił. Nieznani sprawcy odcięli dolną ukośną poprzeczkę w prawosławnym krzyżu w okolicy Mielnika.
Mieszkańcy i turyści kolejny sezon mogą bezpłatnie korzystać z przepraw promowych przez Bug w gminie Mielnik.
M.in. fragment żelaznego topora i naczyń glinianych - narzędzia sprzed dwóch tysięcy lat - podziwiać można w Mielniku.