Radio Białystok | Wiadomości | Wolontariusze sprzątali cmentarz żydowski w Tykocinie
To była spontaniczna akcja, jak mówią jej uczestnicy, z potrzeby serca. Grupa wolontariuszy porządkowała niszczejący cmentarz żydowski w Tykocinie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wśród nich byli mieszkańcy miasteczka, białostoczanie i grupa studentów z Niemiec.
- Cmentarze żydowskie nazywane są domami żywych. Wierzymy, że ciała zmarłych są połączone z ich duszami w niebie. Kiedy dbamy o cmentarze, dbamy także o zmarłych - tłumaczy inicjatorka przedsięwzięcia Joanna Auron-Górska.
Pierwsze wspólne sprzątanie było w kwietniu. Początki cmentarza sięgają XVI wieku. To najstarsza żydowska nekropolia na Podlasiu. Teraz na cmentarzu zostało około stu macew.
Kim jest bohater i czym jego bohaterski czyn? Najczęściej bohaterowie żyją wśród nas anonimowo. Tak też było z Władysławem Rosińskim ze Zbójnej.
Dom kultury, mini muzeum, ale przede wszystkim centrum pamięci o przodkach chcą stworzyć w Łomży wywodzący się z tego miasta mieszkańcy Izraela.
Przedstawiciele władz miejskich, miłośnicy kultury żydowskiej i esperantyści uczcili w czwartek (8.02) pamięć bohatera białostockiego getta Icchoka Malmeda, w 75. rocznicę jego egzekucji. Malmed został powieszony po tym, jak oblał kwasem dwóch hitlerowców.