Radio Białystok | Wiadomości | Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę
Rozmowy na tematy teologiczne, integracja, zabawa, ale przede wszystkim wspólna modlitwa - to główne cele 39. Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Św. Górze Grabarce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Trzydniową pielgrzymkę rozpoczęło w piątek (11.05) wieczorne nabożeństwo. Jak co roku, w intencji wszystkich przybyłych, na świętym wzgórzu obok cerkwi Przemienienia Pańskiego młodzież postawiła kilkumetrowy krzyż.
W pielgrzymce bierze udział młodzież z Polski i zagranicy, m.in. z Rosji, Ukrainy, Bułgarii, Serbii i Grecji. Pątnicy uczestniczyli również w poświęceniu pomnika-krzyża ku czci ś.p. arcybiskupa Jeremiasza.
Organizatorem pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Myślą przewodnią 39. pielgrzymki na św. Górę Grabarkę są słowa apostoła Tymoteusza "Przyjdzie bowiem czas, że odrzucą zdrową naukę. Wybiorą sobie nauczycieli, aby słuchać tego co miłe dla ucha.” (2 TM 4,3)
Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławia miejsce. Tradycja pielgrzymowania tam sięga 1710 r. Młodzież będzie przebywać na św. Górze do niedzieli (13.05).
W sanktuarium na św. Górze Grabarce trwa 3-dniowe spotkanie prawosławnej młodzieży przygotowującej się do egzaminu dojrzałości. Jego uczestnicy nie tylko modlą się o powodzenie na maturze, ale też np. pracują na rzecz monasteru.
Około 25 tys. wiernych przybyło na świętą Górę Grabarkę. Od piątku (18.08) trwają tam centralne obchody Przemienienia Pańskiego, jednego z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Przewodniczy im zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce – metropolita Sawa, w asyście hierarchów z Grecji i Brukseli.
Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa wyświęcił po remoncie cerkiew ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Strapionych" w monasterze na Górze Grabarce - najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.
Najważniejsze uroczystości religijne z tysiącami wiernych, piękno cerkiewnej architektury i okolicznej przyrody, ale i codzienne życie sióstr zakonnych z klasztoru - to wszystko zobaczyć można na zdjęciach w albumie o prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce.
Nikt nie ucierpiał, straty są niewielkie i zdarzenie nie wpłynie na bożonarodzeniowe uroczystości.