Radio Białystok | Wiadomości | Ile waży bocianie gniazdo? Jako pierwsi zbadali to podlascy badacze
Do tej pory nikt tego nie badał, a informacji naukowych jest niewiele. Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako pierwsi oficjalnie zważyli bocianie gniazda.
Te dane mogą wykorzystać osoby, u których te ptaki zadomowiły się na dachach, a także w przypadku gniazd na słupach - zakłady energetyczne. To oni najbardziej potrzebują informacji, czy gniazdo stanowi zagrożenie dla konstrukcji.
Podlaskim ornitologom udało się zważyć blisko 90 gniazd, głównie w regionie. Średnia waga wyniosła 346 kg.
Najlżejsze - jednoroczne gniazdo - waży 70 kg, a najcięższe 1250 kg
- mówi Adam Zbyryt z PTOP.
Najcięższe gniazda na pewno trzeba zmniejszyć. Ornitolodzy wiedzą już także, dlaczego bocianie gniazda są takie ciężkie. To nie tylko patyki, środek jest zbudowany z obornika. Tworzy to pewnego rodzaju klepisko - dodaje Adam Zbyryt.
Przy okazji ważenia udało się także zbadać wilgotność gniazd i jak to wpływa na wagę. Okazało się, że nawet jesienią czy zimą kiedy gniazda mogą być nasączone wodą - tak naprawdę są one bardzo szczelne i wody jest tylko około 15-20 proc.
Dla kilku gniazd ornitologom udało się także określić dokładny wiek. Dotyczyło to tych, które nigdy nie były zmniejszane.
Pozwoliło to ocenić, ile średnio w ciągu roku bociany przynoszą materiału na gniazdo - 63 kg, czyli prawie 20 razy tyle, ile same ważą.
Ważenie bocianich gniazd było możliwe dzięki pieniądzom z projektu "Life" dotyczącego ochrony bociana białego.
Mimo, że dzikie zwierzęta mogą wyrządzić wiele szkód w ogródkach, musimy pamiętać, że niektóre z nich są pod ochroną - przypominają przyrodnicy.
Na Suwalszczyźnie pojawił się pierwszy w tym roku bocian. Ptak przyleciał do Wiżajn, które są najzimniejszą gminą w Polsce.
Jeden z nich zasiedlił gniazdo w okolicy miejscowości Kurowo koło Jeżewa. Pierwsze bociany przyleciały na Podlasie.
Dlaczego orliki krzykliwe żerują także w nietypowych miejscach, takich jak np. sąsiedztwo domków letniskowych, chcą się m.in. dowiedzieć ornitolodzy w ramach projektu ochrony wybranych gatunków ptaków strefowych w Podlaskiem i Warmińsko-mazurskiem.