Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy samorządowcy chcą, by Kanał Augustowski stał się polską bramą na wschód
Starostwo augustowskie chce by Kanał Augustowski był polską bramą na wschód. Rozmawiali o tym samorządowcy, przedsiębiorcy, konserwator zabytków oraz przedstawiciele Wód Polskich i Nadleśnictw.
Wydali wspólne stanowisko w tej sprawie. Teraz wypracują koncepcję która ma promować kanał w kraju i za granicą oraz podnieść jego rangę.
- Chcemy przede wszystkim rangę kanału Augustowskiego podnieść poprzez jego przybliżenie turystom, a więc inwestycje możliwe do przeprowadzenia w strefie Kanału Augustowskiego i skomunikowanie z większymi centrami, z Warszawą, z Wisłą, a po wschodniej stronie z naszymi sąsiadami, czyli Białorusią i Litwą - mówi starosta Powiatu Augustowskiego Jarosław Szlaszyński.
Na spotkaniu ustalono, dwa rozważane projekty, dzięki którym wzrosłaby ranga kanału. Pierwszy zakłada połączenie drogą morską Wisły i Niemna czyli powrót do pierwotnego przeznaczenia kanału. Druga to połączenie Wielkich Jezior Mazurskich z Kanałem Augustowskim. Starosta Jarosław Szlaszyński mówi, że zainteresowane podmioty wystosują w tej sprawie wspólny wniosek do rządu.
- Będziemy zabiegać z jednej strony o poparcie władz rządowych. Będziemy starali się, by nasze zadanie, jakim jest Kanał Augustowski uzyskało też poparcie finansowe rządu. Sami będziemy zmierzać do opracowania dokumentów koncepcyjnych, tak żeby w oparciu o nie można było kreślić szczegółowe plany rozwoju - dodaje starosta.
Samorządowcy ponownie będą zabiegać również o wpisanie Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako szlak wodny w otulinie przyrodniczej i kulturowej, a nie, jak do tej pory, jako zabytek.