Radio Białystok | Wiadomości | W białostockim liceum po raz 20. wręczono Nagrodę Dobrego Polaka
W III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku w piątek (20.04) po raz kolejny wręczono Nagrodę Dobrego Polaka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To wyróżnienie ustanowione przez żołnierza Armii Krajowej - Jana Żądło. Otrzymują je uczniowie liceum, którzy m.in. wcielają w życie wartości chrześcijańskie i z szacunkiem odnoszą do tradycji narodowych.
Nagroda Dobrego Polaka im. Jana Żądło przyznawana jest już od 20 lat. Pan Jan całe swoje życie poświęcił pracy z młodzieżą. Laureaci tej nagrody to uczniowie liceum, którzy wyróżniają się swoją postawą obywatelską
- mówi dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Małgorzata Górniak.
W tym roku Kapituła powołana przez Małgorzatę Górniak przyznała nagrody czterem uczniom - Magdalenie Kozłowskiej, Gabrieli Obidzińskiej, Annie Stasiulewicz i Michałowi Świdzie.
Pan Jan Edward Żądło w lipcu 1944 roku złożył przysięgę i wstąpił w szeregi AK, będąc najmłodszym 16 letnim żołnierzem 14 kompanii piechoty zgrupowania "żelbet" Kraków Południe o pseudonimie "Lew”. Przez ponad 30 lat mieszkał w Białymstoku. Pracował jako nauczyciel szkoły podstawowej i średniej. Był również kierownikiem i dyrektorem szkoły. Za szczególnie wyróżniającą się długoletnią pracę na rzecz polskiej szkoły był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.
Jako człowiek szlachetnego serca przez dziewiętnaście lat był fundatorem prestiżowej Nagrody Dobrego Polaka przyznawanej uczniom III LO w Białymstoku.
Pan Jan Żądło zmarł w Białymstoku 10 stycznia 2017 r.
Przypominają o miłości do Ojczyzny. I nieprzypadkowo dzieje się to teraz, bo zbliżają się Walentynki, czyli święto zakochanych.
Są dumni ze swojej Ojczyzny i chcą w ten sposób zademonstrować swój patriotyzm. Ok. 300 osób wzięło udział w XII Młodzieżowym Marszu Niepodległości w Suwałkach.
To pojęcie, postawa, która powinna łączyć Polaków. Często zdarza się jednak, że wywołuje dyskusje i dzieli.
W 5 dni przejechali prawie 8 tysięcy kilometrów – zobaczyli Padwę, Loreto i Monte Cassino. Kilkudziesięciu uczniów ze szkół województwa podlaskiego wzięło odział w wyjeździe edukacyjnym "Śladami Bohaterów".