Radio Białystok | Wiadomości | Tłuste i za słone - NIK skontrolował jedzenie w szpitalach
Ciężkostrawne, za słone, za tłuste, przygotowywane z surowców niskiej jakości - to tylko niektóre z zarzutów inspektorów Najwyższej Izby Kontroli do żywienia w szpitalach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Chorzy otrzymują posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia
W opublikowanym raporcie NIK alarmuje, że w większości kontrolowanych placówek chorzy otrzymywali posiłki nieadekwatne do stanu zdrowia.
Ponieważ w zestawieniu NIK-u zabrakło konkretnych placówek z naszego regionu, zapytaliśmy pacjentów z Białegostoku o to, jak oceniają szpitalne posiłki.
Najwyższa Izba Kontroli zauważa również, że urzędy odpowiedzialne za nadzór nad żywieniem pacjentów w szpitalach nie dysponują żadnymi instrumentami prawnymi, które pozwalałyby na ocenę jakości posiłków pod kątem m.in. składu surowcowego, urozmaicenia, zawartości składników odżywczych oraz zasad kontroli tych usług. A wdrażanie ewentualnych zaleceń pokontrolnych ma wyłącznie charakter dobrowolny.
Optymistycznie nie nastraja fakt, że porównując wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK dziesięć lat wcześniej (w 2008 roku) z tymi ostatnimi (prowadzonymi od 2015 do 2017), stwierdzono, że w żadnym stopniu żywienie pacjentów w szpitalach nie poprawiło się.
Wniosek o określenie wymogów żywieniowych w szpitalach
Dlatego NIK wnioskuje do ministra zdrowia o wydanie rozporządzenia określającego wymogi żywieniowe w szpitalach, przypominając, że takie wymogi określono np. dla więźniów.
NIK oczekuje też od MZ działań, które uregulowałyby zasady kontroli usług żywnościowych w szpitalach wraz z sankcjami za stwierdzone nieprawidłowości.
To spora zmiana dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Siemiatyczach. Pacjenci z zawałami i wymagający wszczepienia symulatorów serca w ekspresowym tempie trafiać będą do białostockiego szpitala MSWiA.
Nie wiadomo jakich porad im udzielał, ale wiadomo, że zaprosił do gabinetu kilku pacjentów, choć był pod wpływem alkoholu. Chodzi o sprawę 39-letniego specjalisty z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który pijany pełnił dyżur na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Po świętach wielkanocnych opinii publicznej będzie przedstawiona informacja na temat standardów opieki okołoporodowej - poinformował w czwartek (29.03) w Łomży minister zdrowia Łukasz Szumowski.