Radio Białystok | Wiadomości | NSA zajmie się sprawą wygaszenia mandatu wójta Dziadkowic
Wójt Dziadkowic złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w sprawie związanej z wygaszeniem jego mandatu. Podstawą postanowienia komisarza wyborczego o stwierdzeniu wygaśnięcia był prawomocny wyrok w sprawie karnej. Od tej decyzji wójt odwołał się jednak do sądu.
Prawomocny wyrok za przestępstwo
Podstawą utraty prawa wybieralności przez wójta Dziadkowic Mariana Skomorowskiego jest prawomocny wyrok za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, który zapadł wobec niego w grudniu 2017 roku.
Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wtedy karę półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywny i 2-letniego zakazu sprawowania urzędu za przekroczenie uprawnień wynikających ze sprawowanej funkcji. W zarzutach chodziło m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych; dotyczyły lat 2004-2011.
Wyrok zapadł po kilku latach procesu. Dwa razy wyrok I instancji był bowiem uchylany w postępowaniu odwoławczym; pierwszy był skazujący, w drugim zapadło częściowe uniewinnienie, częściowe umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynów.
W związku z tym wyrokiem, na początku roku komisarz wyborczy wydał postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu samorządowca. Jest ono zaskarżalne do sądu administracyjnego i wójt skorzystał z tej drogi. Za pośrednictwem komisarza wyborczego w Białymstoku, jego skarga trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tym mieście.
WSA odrzucił skargę wójta
Jeszcze w lutym WSA skargę odrzucił. Nie rozpoznawał jej pod względem merytorycznym, bo nie została ona podpisana przez skarżącego.
Postanowienie o odrzuceniu skargi jest nieprawomocne, można na nie złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wójt Dziadkowic takie zażalenie złożył. Akta sprawy wraz z zażaleniem zostały już do NSA przekazane.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli postanowienie komisarza o wygaszeniu mandatu wójta zostało zaskarżone do sądu administracyjnego, wybory przedterminowe zarządza się i przeprowadza w ciągu 60 dni od uprawomocnienia się wyroku sądu oddalającego taką skargę.
Ustawa o samorządzie gminnym precyzuje jednak, że jeśli do zakończenia kadencji jest mniej niż pół roku, wyborów przedterminowych nie przeprowadza się. Jeśli do końca kadencji wójta zostało między 12 a 6 miesięcy - wyborów również nie przeprowadza się, jeśli w ciągu 30 dni od prawomocnego wyroku rada gminy podejmie stosowną uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów.
Wówczas do końca kadencji gminą zarządza komisarz powołany przez premiera, na wniosek wojewody.
Kolejne wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku.