Radio Białystok | Wiadomości | W Czyżewie uczczono 78. rocznicę wywózek mieszkańców na Syberię
Były kwiaty, znicze, wspomnienia i podziękowania od Sybiraków. W Czyżewie uczczono 78. rocznicę wywózek mieszkańców na "nieludzką ziemię".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystości odbyły się w Muzeum Ziemi Czyżewskiej i przed Pomnikiem Sybiraków. Jest tam tablica poświęcona zesłańcom i wagon, podobny do tych, którymi wywożono ich na Syberię.
Losy kilkunastu rodzin zesłańców z Ziemi Czyżewskiej zebrała i opisała Halina Lipińska, która przygotowuje już kolejną książkę o wywiezionych na Wschód.
W Białymstoku odsłonięto w czwartek (12.04) pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Postument to inicjatywa Związku Sybiraków. W przededniu 78. rocznicy drugiej masowej deportacji, stanął k. dworca Białystok Fabryczny, skąd wyjeżdżały transporty na Wschód.
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Stanisław Nilski- Łapiński - sylwetki siedmiu "Ojców naszej Niepodległości" poznała młodzież z powiatu wysokomazowieckiego.
W Białymstoku uczczono w środę (11.04) 34. rocznicę śmierci gen. brygady Władysława Liniarskiego ps. Mścisław - komendanta białostockiego okręgu AK, potem Armii Krajowej Obywatelskiej, który jest patronem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podobne uroczystości zaplanowano w Warszawie.