Radio Białystok | Wiadomości | Sanepid pomoże szkołom w promocji zdrowia
Kontrole i nakładanie kar to jedno, ale nie mniej ważna jest profilaktyka. Podlaski Sanepid i Kuratorium Oświaty będą współpracować przy promowaniu zdrowia w szkołach.
Nie tylko kontrola
Wiele placówek już od dawna uczestniczy w licznych programach prozdrowotnych, ale jest jeszcze wiele do poprawy. W szkolnych sklepikach nie brak tak zwanego "śmieciowego jedzenia", a tornistry uczniów wciąż są za ciężkie.
Sanepid nie tylko będzie kontrolował higienę w szkołach, ale pomoże też w przygotowaniu prozdrowotnych programów profilaktycznych. To efekt porozumienia Ministerstwa Edukacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Mówiono o tym w Białymstoku na specjalnym spotkaniu z dyrektorami szkół.
- Chodzi o to, by pokazywać dobre praktyki, a nie tylko karać mandatami - mówi podlaski wojewódzki inspektor sanitarny Elżbieta Kraszewska.
Dodaje, że podlaskie szkoły znacznie poprawiły swoje warunki sanitarne i zauważalne jest zmniejszanie się liczby mandatów. Elżbieta Kraszewska przypomina też, że Sanepid dysponuje specjalistyczną wiedzą dotycząca zachowań prozdrowotnych, którą teraz będzie przekazywać zainteresowanym nauczycielom.
Dużym problemem jest żywność w szkole
Inspektor przyznaje, że dziś jednym z częściej zgłaszanych problemów, jest jakość żywienia w szkołach. Chodzi o likwidację szkolnych stołówek i coraz częstsze korzystanie z cateringu oraz asortyment szkolnych sklepików.
- Chipsy czy niezdrowe przekąski w szkolnych sklepikach to niejako norma - przyznaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku Anna Stankiewicz.
Zdaniem dyrektor wprowadzanie zakazów przyniosłoby raczej negatywny skutek, dlatego szkoła skupia się na przekazywaniu uczniom informacji o prawidłowej diecie, tak, by zamiast słodkiego ciastka w sklepiku kupili np. jabłko.
Innym problemem, na który zwracają uwagę inspektorzy Sanepidu, jest nieregularne spożywanie posiłków przez uczniów. Wielu z nich przychodzi do szkoły bez śniadania, a obiady w stołówce je zbyt szybko.
Plecaki wciąż ciężkie
Kolejnym, wciąż nierozwiązanym problemem, są ciężkie szkolne plecaki. Mimo tego, że w zdecydowanej większości szkól uczniowie mogą zostawiać podręczniki, to jak wynika z badań sprzed dwóch lat, troje na czterech uczniów codziennie nosi za ciężkie tornistry.