Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy województwa muszą oddać pieniądze nienależnie pobrane z programu 500 plus
Ponad milion 200 tysięcy złotych powinni zwrócić mieszkańcy województwa podlaskiego z tytułu nienależnie pobranych pieniędzy z Programu "Rodzina 500 plus". Tak wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Najczęstszym powodem jest zmiana sytuacji finansowej, np. po podjęciu pracy przez rodzica i niezgłoszenie tego. A wysokość dochodu ma znaczenie przy świadczeniu na pierwsze dziecko.
Biorąc pod uwagę trzy największe miasta w naszym regionie, najwięcej do tej pory zwrócili białostoczanie - prawie 356 tysięcy złotych, mieszkańcy Suwałk - nieco ponad 80 tysięcy złotych, a Łomży - 76 tysięcy złotych. Jak mówi dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - Andrzej Kozłowski: "zgodnie z prawem nienależnie pobrane świadczenie podlega zwrotowi, ale jeżeli sytuacja danej rodziny na dziś jest zła, to wtedy ta rodzina może wnioskować o rozłożenie na raty, albo o umorzenie tej kwoty".
Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od dwóch lat. 500 złotych miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia, niezależnie od dochodu w rodzinie. Na pierwsze - tylko w przypadkach, gdy dochód nie przekracza 800 złotych na osobę.
W województwie podlaskim świadczenie wypłacane jest na 120 tysięcy dzieci w prawie 76 tysiącach rodzin.
Niemal 1,4 mld zł trafiło do tej pory do rodzin w województwie podlaskim od początku działania programu "Rodzina 500 plus" - podsumował we wtorek (27.03) na konferencji prasowej dwa lata działania programu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Uprawnionych było prawie 15 tys. seniorów, wnioski złożyło 12 tys. z nich. To liczba osób, które w Podlaskiem złożyły wnioski o emeryturę, na podstawie obniżonego wieku, obowiązującego od października 2017 roku.
Nie wszyscy białostoczanie, którzy dostawali świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", nadal będą je otrzymywać. Urzędnicy wydali 660 decyzji ograniczających to prawo.