Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 50 uczniów wzięło udział w Podlaskich Mistrzostwach Ortografii
Chodzi m.in. o wzbudzenie u młodych ludzi większego szacunku do języka ojczystego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
XIX Podlaskie Mistrzostwa Ortografii
Blisko 50 uczniów z województwa podlaskiego i Białorusi wzięło udział w XIX Podlaskich Mistrzostwach Ortografii dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ciągu godziny uczestnicy musieli poradzić sobie z trudnymi, rzadko używanymi wyrazami i niezliczonymi znakami interpunkcyjnymi.
Po wyjściu z sali finaliści mieli mieszane uczucia po napisaniu wypracowania. Jedni mówili, że dyktando było proste, inni - że nigdy nie spotkali się z trudniejszym tekstem.
Mrzonka, wachlując chusteczką, kosiarz-nieboże i wiele innych mogły sprawić trudności. Było też bardzo dużo interpunkcji, ale trzeba być dobrej myśli
- mówili po dyktandzie finaliści.
Znajomość pisowni to dobro narodowe - uważają nauczyciele
Dyrektor V LO w Białymstoku Antoni Ćwikliński mówi, że znajomość pisowni języka polskiego w dzisiejszych czasach jest dobrem narodowym.
Myślę, że młodzież powinna pięknie i bezbłędnie pisać w języku ojczystym, dlatego warto podtrzymywać tradycję Podlaskich Mistrzostw Ortografii dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
- tłumaczy Antoni Ćwikliński.
Nauczycielka języka polskiego z V LO Ewelina Wójcik dodaje, że stopień znajomości pisowni języka ojczystego jest na różnym poziomie.
Są uczniowie, którzy w ogóle nie czytają książek i to widać po tym, jak się wypowiadają, jak piszą wypracowania. Ale są też tacy, którzy czytają bardzo dużo i tacy nie mają prawdopodobnie i nigdy nie będą mieli problemu z ortografią czy interpunkcją
- zauważa Ewelina Wójcik.
Ogłoszenie wyników i wręczenia nagród zaplanowano 11 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Krótkometrażowe dokumenty, animacje, fabuły, wideoklipy i filmy eksperymentalne można zgłaszać na Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w grudniu odbędzie się w Białymstoku.
Uczniowie z Augustowa i Słobódki mają szansę na udział w Światowej Olimpiadzie Destination Imagination w Stanach Zjednoczonych.
Adam Sasinowski z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie wygrał finał wojewódzkiego konkursu "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".
Dla wielu z nich to pierwsza szansa pozyskania pieniędzy na swoje wynalazki. Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o stypendia i dotacje przyznawane przez Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów Politechniki Białostockiej.