Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 11 tys. białostoczan korzysta z Karty Aktywnego Seniora
Już 10,6 tys. białostoczan posiada Kartę Aktywnego Seniora. Miejski program oferuje zniżki i ulgi dla seniorów. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo od 1 czerwca 2015 r.
Zniżki i ulgi na zakupy czy bilety na imprezy
Białostocka Karta Seniora to program polegający na oferowaniu zniżek i ulg - m.in. na zakupy czy bilety wstępu na imprezy kulturalne i sportowe - adresowany jest do mieszkańców Białegostoku, którzy ukończyli 60 lat.
W mieście osób, które mogłyby taką kartę otrzymać, jest ok. 62 tys. Karta wydawana jest bezpłatnie i bezterminowo; jest ważna z dokumentem tożsamości.
Uchwałę w sprawie Karty Aktywnego Seniora białostoccy radni przyjęli pod koniec marca 2015 r.
Program ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów"
W swoim założeniu program pod taką nazwą ma "przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu seniorów poprzez zwiększenie dostępności do korzystania z oferty kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji zbiorowej" w Białymstoku.
Jak informuje białostocki magistrat, posiadacze karty mogą skorzystać z 50 %. zniżki przy zakupie biletów wstępu do 6 miejskich placówek kultury (np. teatru lalek) i 6 obiektów sportowych (m.in. pływalnie i lodowisko). Rabaty oferują także partnerzy prywatni. Jest ich obecnie 35. W tym gronie są np. sklepy, hotele, sanatoria. Do programu w dalszym ciągu mogą przyłączać się kolejni zainteresowani przedsiębiorcy - informują urzędnicy.
Program ma umożliwić seniorom rozwój ich pasji i zainteresowań, ale także dać większe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. W ocenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego Karta Aktywnego Seniora to ważne narzędzie polityki społecznej realizowane w mieście.
Zależy nam na aktywizacji starszych mieszkańców Białegostoku i ułatwieniu im dostępu do oferty rekreacyjnej i kulturalnej
- powiedział, cytowany w komunikacie prasowym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Z informacji przekazanych przez białostocki magistrat, seniorzy posiadający Kartę Aktywnego Seniora i Białostocką Kartę Miejską, a których dochód jest niższy od kryterium dochodowego obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej (tj. 634 zł dla osób samotnie gospodarujących, 514 zł – na osobę w rodzinie), mogą także skorzystać ze specjalnego biletu. Jest to bilet całoroczny Białostockiej Komunikacji Miejskiej (imienny), obowiązujący w I strefie biletowej. Jego koszt to 120 złotych.
- Są to koszty, które miasto jest gotowe ponieść, aby aktywizować seniorów z Białegostoku. Warto też zwrócić uwagę na to, że bez takiej karty część osób starszych mogłaby z oferty miejskich placówek w ogóle nie skorzystać - zauważa rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk.
Kalendarz wydarzeń, spotkań i imprez
Kalendarz wydarzeń, spotkań i imprez przygotowanych m.in. dla seniorów dostępny jest na stronie www.odkryjbialystok.pl.
Aby przystąpić do programu Karta Aktywnego Seniora wystarczy wypełnić i podpisać wniosek o wydanie karty. Wnioski są dostępne w Punkcie Obsługi Klienta Białostockiej Komunikacji Miejskiej przy ul. Lipowej 16 oraz na stronie www.seniorzy.bialystok.pl, gdzie podana jest też lista firm i instytucji które przystąpiły do programu KAS. Wydany został też w nakładzie 3 tys. egzemplarzy papierowy "Informator seniora – Miasto dla seniorów. Seniorzy dla miasta”.
Według informacji przekazanych przez białostocki magistrat, posiadaczami Karty Aktywnego Seniora są najczęściej mieszkańcy urodzeni w latach 1946-52 (ponad 80 proc.) i 1956-58 (do 15 proc.). Największą grupę stanowią osoby między 66. a 72. rokiem życia (rocznikowo), które są mniej aktywne zawodowo i dysponują wolnym czasem na skorzystanie z miejskiej oferty kulturalnej czy sportowej.
Z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku z pierwszej połowy 2018 r. wynika, że w mieście jest ponad 297 tys. mieszkańców, z czego 69 tys. to osoby powyżej 60. roku życia.
W Polsce, poza Białymstokiem, karty seniora funkcjonują, m.in. w Szczecinie, Katowicach, Bytomiu, Płocku, Gorzowie Wlkp., Nowym Sączu, Gliwicach, Łodzi i Zielonej Górze.