Radio Białystok | Wiadomości | Działacze Greenpeace apelują do ministra, by nie odnawiać Puszczy Białowieskiej po wycince
Przez ostatnie miesiące próbowali powstrzymać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, teraz rozpoczynają kampanię przeciwko sztucznym nasadzeniem.
Działacze Greenpeace Polska i część naukowców sprzeciwiają się planom Lasów Państwowych, by w miejsce wyciętych drzew pojawiły się nowe posadzone przez leśników.
- Puszcza Białowieska jest unikatowym lasem i powinna odnowić się sama - sztuczne sadzenie jednorodnych gatunków zabije jej naturalność, oznacza niszczenie gleby i wprowadzi jednorodne gatunki w tym samym wieku. To już nie będzie las naturalny, ale plantacja - mówi profesor Rafał Kowalczyk z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.
Działacze Greenpeace chcą zapobiec sztucznym nasadzeniem w Puszczy Białowieskiej, dlatego rozpoczynają zbiórkę podpisów pod petycją do ministra środowiska w tej sprawie. Jeszcze nie jest za późno, bo prace się jeszcze nie rozpoczęły - mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska. Petycję można znaleźć w internecie.
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk potwierdza, że leśnicy zobowiązani są do przeprowadzenia odnowień, zapewnia jednak, że sztuczne nasadzenia przeprowadzone będą tylko w tych miejscach, gdzie niemożliwe będzie naturalne odnowienie lasu.
Sąd Okręgowy w Białymstoku oceni, czy grupie aktywistów protestujących w Puszczy Białowieskiej słusznie przypisano winę za zakłócenie spokoju i porządku publicznego.
Rezerwat Pokazowy Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym zmienia się nie do poznania. Gruntowna modernizacja która zaczęła się kilka lat temu jest na ostatnim etapie i prawdopodobnie w nowym sezonie turystycznym wszyscy będą mogli podziwiać to miejsce w zupełnie nowej odsłonie.
Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego pomagają mieszkańcom w odławianiu konfliktowych żubrów. Na agresywne i zbyt śmiałe osobniki zastawiają specjalną pułapkę.