Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Jarmark Kaziukowy w ramach Dni Kultury Kresowej [zdjęcia]
Pisanki zdobione woskiem i słomą, palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, ale też wypieki i przysmaki kuchni regionalnej można było kupić w niedzielę (04.03) podczas Wielkiego Jarmarku Kaziukowego organizowanego w ramach XIX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku i Suwałkach.
Jarmark w Białymstoku
Dni Kultury Kresowej organizuje Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Jarmark tradycyjnie odbył się na placu przed Teatrem Dramatycznym.
Mimo mroźnej pogody (w Białymstoku od rana utrzymywała się temperatura poniżej minus 5 st. C) jarmark chętnie odwiedzali mieszkańcy. Swoje wyroby na stoiskach sprzedawało około stu twórców z różnych części Polski, ale też z Litwy i Białorusi.
Na straganach można było kupić przede wszystkim wielkanocne ozdoby: palmy, pisanki, koszyczki i haftowane serwetki. Spacerowicze chętnie też zaglądali na stoiska z regionalnymi ciastami, chlebami, serami i wędlinami. Można było też kupić m.in. naturalne kosmetyki, biżuterię czy drewniane zabawki.
Tradycyjnie już swoje palmy sprzedawała Leokadia Szałkowska z Wilna. Wileńskie palmy, które robione są z suszonych traw i kwiatów barwionych naturalnie, wciąż są żywą tradycją i cieszą się dużym zainteresowaniem ludzi. W jej rodzinie, robienie palm, to wielowiekowa tradycja, pani Leokadia uczy też jej swoje dzieci i wnuki.
W tym roku, oprócz tradycyjnych wileńskich palm, pani Leokadia przywiozła też zdobione pisankami. Leokadia Szałkowska powiedziała, że przyjeżdżając na jarmarki do Białegostoku, zobaczyła pisanki lipskie, które są zdobione woskiem i zainspirowała się, aby nie tylko zrobić pisanki, ale też, aby ozdobić nimi palmy.
Swoje pisanki zdobione słomą przywiozła Maryna Jaremczyk z Grodna. Jak mówiła, to bardzo czasochłonne zajęcie. Najpierw wydmuszkę trzeba pomalować, następnie naciąć cieniutko słomę, ułożyć wzory i przykleić. W ten sposób Maryna Jaremczyk robi wydmuszki od kilu lat, a jej pisanki dotarły m.in. do Australii i Stanów Zjednoczonych.
Dni Kultury Kresowej potrwają do 19 marca, a wydarzenia będą odbywać się w Białymstoku, Księżynie i Wysokiem Mazowieckiem.
Kiermasz rękodzieła i regionalnych przysmaków w Suwałkach
Stragany z palami, chlebem czy wędlinami to już tradycja Kaziukowego Jarmarku w Suwałkach. W niedzielę (4.03) na ulicach Patli i Witosa rozstawiony był tradycyjnie kiermasz rękodzieła ludowego i regionalnych przysmaków. Na straganach pojawiło się, jak co roku m.in. palmy wileńskie, pisanki wielkanocne, wyroby kowalstwa artystycznego, ceramika, a także kiełbasy, sery, obwarzanki czy sękacze.
Dla mieszkańców miasta wystąpili także lokalne zespoły m.in. Suwalski Chór Primo, Chór Seniora Canto oraz zespół ludowy Pogranicze z Szypliszek. Artyści wykonali pieśni wielkopostne. Suwalski Kaziuk rozpocznie się o 10:00.
Idea jarmarku wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji
Idea jarmarku wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia świętego Kazimierza. Był on patronem Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była kiedyś częścią. Największym Jarmarkiem odpustowym jest ten w Wilnie. Tradycja tego święta liczy tam już ponad 400 lat.