Radio Białystok | Wiadomości | W Parku Planty będzie odsłonięty pomnik "Inki"

W Parku Planty będzie odsłonięty pomnik "Inki"

21.02.2018, 17:12, akt. 17:27

1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Białymstoku będzie odsłonięty pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince" - poinformowały w środę (21.02) władze miasta. Pomnik powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2016 rok.

Planty, fot. Katarzyna Cichoń
Planty, fot. Katarzyna Cichoń

"Inka" - sanitariuszka AK

"Inka" pochodziła z Białostocczyzny, w 1946 roku została skazana na śmierć przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i rozstrzelana. Była sanitariuszką AK, miała 18 lat.

Pomnik jej poświęcony będzie odsłonięty w białostockim Parku Planty, na Skwerze im. Lecha i Marii Kaczyńskich. W głosowaniu na projekty do budżetu obywatelskiego na 2016 rok zagłosowało na ten pomysł blisko 3,4 tys. osób.

- Dążymy do tego, aby pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, trwała wiecznie. Aby o bohaterach tamtych czasów pamiętały kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, cytowany w komunikacie biura prasowego magistratu.

2016 rok był w tym mieście Rokiem "Inki". Samorządowe placówki kultury przygotowały wtedy cykl wydarzeń upamiętniających 70. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny.

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 r. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1943 r. w wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". "Inka" znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB.

W lipcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. W nocy z 19 na 20 lipca została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w jednym z mieszkań konspiracyjnych w Gdańsku-Wrzeszczu.

"Inkę" osadzono w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie, podczas którego próbowano wydobyć od niej informacje o działalności oddziału "Łupaszki", została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu.

Ekshumacja Danuty Siedzikówny

Szczątki "Inki" ekshumowano we wrześniu 2014 r. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Miejsce, gdzie je znaleziono, oznaczone zostało kamienną tablicą. 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, odbył się jej uroczysty państwowy pogrzeb.

W Podlaskiem "Inka" upamiętniona jest m.in. w miejscowości Gruszki k. Narewki - niedaleko wsi Guszczewina, gdzie Siedzikówna się urodziła.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczysta msza, apel pamięci oraz złożenie kwiatów w Gruszkach - 71. rocznica śmierci "Inki"

28.08.2017, 07:44

71. lat temu, 28 sierpnia 1946 r. o godz. 6:15, strzałem w głowę dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW wykonał wyrok śmierci na Danucie Siedzikównie ps. Inka, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady AK. Według relacji obecnego w czasie egzekucji księdza Mariana Prusaka "Inka" krzyknęła przed śmiercią: "Niech żyje Polska".


Uroczyste odsłonięcie pomnika bohaterskiej sanitariuszki w miejscowości Gruszki nieopodal Narewki

11.06.2017, 07:30

W ten sposób została uhonorowana bohaterska sanitariuszka, która w 1946 roku oddała życie za ojczyznę. W miejscowości Gruszki nieopodal Narewki odbyło się w niedzielę (11.06) uroczyste odsłonięcie pomnika Danuty Siedzikówny - "Inki".





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok