Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny chce uruchomić studia z biostatystyki
Umiejętności z dziedziny medycyny, informatyki i statystyki, niezbędne w interpretowaniu danych medycznych, będą mogli zdobyć absolwenci studiów licencjackich z biostatystyki, które chce uruchomić Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
To pierwsze takie studia w Polsce
To pierwsze takie studia w Polsce - powiedział w poniedziałek (12.02) pomysłodawca i koordynator tych studiów dr hab. Robert Milewski z UMB. - Na pierwszy rok Uniwersytet chce przyjąć 18 osób - poinformowała kierująca biurem promocji i rekrutacji uczelni Hanna Sarosiek.
Studia mają łączyć matematykę, informatykę i medycynę. Według dr. Milewskiego mało jest takich specjalistów w Polsce, a są bardzo potrzebni, np. w każdych prowadzonych badaniach klinicznych. Tacy specjaliści mogą dostać dobrze płatną pracę np. w firmach farmaceutycznych, na uczelniach przy badaniach naukowych czy pracach na nowymi lekami. Milewski dodał, że obecnie wiele firm czy jednostek korzysta ze specjalistów z zagranicy, bo nie ma ich w Polsce.
Biostatystycy są potrzebni
- Jest olbrzymie zapotrzebowanie na taką kadrę - ocenił koordynator nowych studiów na UMB. Wyjaśnił, że biostatystycy - przygotowani od strony matematycznej, informatycznej i medycznej - biorą udział m.in. w planowaniu badań, a także zajmują się interpretacją danych, ich obróbką, analizą. Dodał, że biostatystyka w Polsce "dopiero powstaje", a zapotrzebowanie na takich specjalistów będzie się utrzymywać przez wiele lat.
Jak podaje UMB, studia z biostatystyki są skierowane do maturzystów, którzy lubią nauki ścisłe, przyrodnicze, matematykę, ale myślą także o medycynie.
Dr hab. Robert Milewski przypomniał, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadził już w poprzednich latach podyplomowe studia z biostatystyki i będzie chciał teraz wykorzystać zdobyte doświadczenie i kadrę. Uczelnia będzie też chciała w przyszłości uruchomić studia magisterskie, by absolwenci studiów licencjackich mogli uzyskać tytuł magistra, jeśli będą tym zainteresowani.
Unikatowe studia doktoranckie
Jak już wcześniej informowała uczelnia, 1 marca rusza także rekrutacja na międzynarodowe, unikatowe studia doktoranckie z biologii medycznej i biostatystyki w ramach projektu ImPRESS. Wybranych będzie 15 osób. UMB zdobył wcześniej na to przedsięwzięcie 1,5 mln euro w ramach grantu z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020; projekt sumą 7,5 mln zł wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rekrutacja na te studia potrwa do końca maja 2018 r. Zajęcia mają ruszyć jesienią 2018 r.