Radio Białystok | Wiadomości | Ma być łatwiej - rolnicy będą składać wnioski wyłącznie przez internet
Koniec wypełniania papierowych dokumentów i stania w kolejkach - od tego roku rolnicy wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe będą składać przez internet.
Wypełnianie wniosku będzie prostsze
Możliwość taka istniała już od kilku lat, ale tylko nieliczni z niej korzystali. Teraz będzie taki obowiązek, ale też wypełnianie wniosku będzie o wiele prostsze - mówi dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wiesław Grzymała.
Przygotowujemy nową aplikację, która będzie dostępna na stronach internetowych naszej agencji pod nazwą "e-Wniosek Plus". Tym rolnikom, którzy nie korzystają z internetu i strony Agencji, instytucje będą udzielały pomocy
- wyjaśnia Wiesław Grzymała.
Rolnik, który wypełni e-wniosek, będzie prowadzony przez aplikację krok po kroku. Poza tym niemożliwe będzie wysłanie wniosku z pomyłkami.
Rolnicy gospodarujący na mniej niż 10 ha, którzy nie zmienili swojego stanu posiadania, będą mieli jeszcze łatwiej - zapowiada Wiesław Grzymała.
Zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnicy mogą złożyć pisemne oświadczenie, w którym potwierdzą brak zmian i chcą ubiegać się w 2018 roku o te same płatności, co we wniosku z poprzedniego roku
- tłumaczy Wiesław Grzymała.
Wersja demonstracyjna i szkolenia z e-wniosków
Za tydzień, od 12 lutego, na stronie internetowej ARiMR można będzie zapoznać się z wersją demonstracyjną nowego e-wniosku.
Wnioski rolnicy będą mogli składać - podobnie jak w latach ubiegłych - od 15 marca do 15 maja. Wcześniej jeszcze Agencja przeprowadzi cykl szkoleń na temat e-wniosków.
Mieszkańcy z południowo-wschodniej części województwa będą mogli od nowego roku korzystać z bezpłatnych porad prawnych.
Wykorzystując tę część roku, w której rolnicy mają mniej zajęć, białostocki KRUS prowadzi na wsi akcję służącą poprawie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach. W Podlaskiem najczęstsze wypadki w rolnictwie o tej porze roku związane są z pracą przy zwierzętach.
Do końca roku rolnicy mają czas na dokonanie spisu bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za niedokonanie spisu grozi pomniejszenie dopłat, a nawet kara grzywny.
Rząd PiS obniżył wiek emerytalny, również dla rolników - tak szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiada na propozycje PSL, który chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.