Radio Białystok | Wiadomości | Wyremontowano modrzewiowy dwór w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Ma dwa wieki, a wygląda jak nowy. Modrzewiowy dwór z Bobry Wielkiej - największy i jeden z najstarszych budynków w skansenie dostał drugie życie. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wydało na remont zabytku 2,5 miliona złotych, ponad połowa to dofinansowanie unijne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z zewnątrz przyciąga wzrok nową szalówką i okiennicami. W środku – nowe jest prawie wszystko, nie tylko podłogi i okna, ale też instalacja elektryczna i ogrzewanie.
Wystawa stała na parterze budynku przeniesie nas w czasy, kiedy w majątku w Bobrze Wielkiej kwitło życie rodzinne i towarzyskie. Będzie tu można zobaczyć, jak wyglądały wnętrza dworów przed drugą wojną światową. Poddasze będzie miejscem spotkań ze sztuką ludową. Powstanie tu stała wystawa prac podlaskich twórców: rzeźbiarzy, garncarzy czy tkaczek.
Dzięki remontowi można będzie wykorzystać piwnice budynku. Do tej pory Podlaskiemu Muzeum Kultury Ludowej brakowało pomieszczeń magazynowych.
Teraz ogrzewanie we dworze będzie działało przez cały rok co sprawi, że zajęcia edukacyjne w skansenie można tu będzie prowadzić także zimą.
Modrzewiowy dwór, którego budowniczym był Michał Butowt Andrzejkowicz, marszałek powiatu grodzieńskiego, czasy największej świetności przeżywał pod koniec XIX i na początku XX wieku. Salon ówczesnych właścicieli odwiedzali między innymi: pisarka Eliza Orzeszkowa, malarz Jan Stanisławski i wybitny fotograf – Jan Bułhak. W czasach PRL-u dwór podzielił los wielu podobnych obiektów. Był częścią PGR-u. Ponad trzydzieści lat temu trafił do skansenu.
To okazja do poznania dawnych tradycji. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Jurowcach możemy przeżyć ferie "Na Ludowo".
Ponad stuletnie, zabytkowe drewniane stodoły z Redut, Czarnej Białostockiej i Sannik trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Budowle są cenne przede wszystkim ze względu na swoje walory architektoniczne.
Zwiększa się wiedza, jak ważnym dziedzictwem jest budownictwo drewniane, choć nadal potrzebne są działania edukacyjne i promocja takiego budownictwa - uważają uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej w środę (20.09) przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.