Radio Białystok | Wiadomości | Aniela Wysocka będzie patronką klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach
autor: Tomasz Kubaszewski
Aniela Wysocka, 17-letnia łączniczka AK, zamordowana podczas obławy augustowskiej, stanie się patronką klas mundurowych funkcjonujących w ramach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. Wyboru dokonali sami uczniowie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od tego roku szkolnego realizujemy program edukacja wojskowa, opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W ramach tego programu klasy mundurowe muszą posiadać swojego patrona - tłumaczy Edward Szczecina, dyrektor ZDZ.
Uczennice szkoły opowiadają, że o istnieniu Anieli Wysockiej dowiedziały się podczas promocji książki Teresy Kaczorowskiej "Dziewczyny obławy augustowskiej".
- Zainteresowało nas to, że ona miała 17 lat, czyli tyle, co my - opowiada jedna z dziewczyn. - Aniela bardzo dużo przeżyła. Zrobiliśmy o niej prezentację, którą pani od historii pokazywała w różnych klasach. - Kandydatury na patrona zgłaszała każda klasa mundurowa - dodaje inna uczennica. - Aniela Wysocka otrzymała najwięcej głosów.
Ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, brat Anieli, przyjął decyzję młodzieży z wielką radością.
- Trzeba było aż ponad 70 lat czekać, aby odkryć sens tamtej ofiary. Ci młodzi chcą realizować dzisiaj cele, o jakie te dziewczyny z Armii Krajowej walczyły. Po tylu latach Aniela odnosi dzisiaj zwycięstwo - mówi ks. Stanisław Wysocki.
Z okazji nadania imienia klasom mundurowym dyrekcja placówki planuje duże uroczystości. Odbędą się one w przyszłym miesiącu.
W Sokółce odsłonięto w poniedziałek (16.10) tablicę upamiętniającą ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Śledztwo w sprawie obławy, która objęła też mieszkańców powiatu sokólskiego, wciąż prowadzi IPN; przede wszystkim szuka miejsc pochówku ofiar.
To do dziś jedna z największych, wciąż niewyjaśnionych zbrodni popełnionych na Polakach już po zakończeniu II wojny światowej. W Gibach, przy Pomniku-Krzyżu poświęconym ofiarom odbyły się w niedzielę (16.07) uroczystości związane z 72. rocznicą Obławy Augustowskiej.
266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.