Radio Białystok | Wiadomości | Od 1 lutego całodobowa obsługa celna na przejściu kolejowym w Siemianówce
Oddział celny na kolejowym przejściu granicznym z Białorusią w Siemianówce będzie od 1 lutego działał całodobowo - poinformowała w poniedziałek (15.01) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku. Powodem jest m.in. wzrost ruchu towarowego na tym przejściu.
Przejście Siemianówka-Swisłocz obsługuje międzynarodowy, kolejowy ruch towarowy. Działa całodobowo, ale oddział celny obecnie pracuje w godzinach 7-19.
Zmiana od 1 lutego godzin urzędowania oddziału wynika m.in. ze wzrostu ruchu towarowego przez to przejście oraz wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców zgłaszających w Siemianówce towary do procedur celnych - poinformował Maciej Czarnecki z zespołu prasowego IAS w Białymstoku.
Jak wynika z komunikatu IAS, stosowane w oddziale w Siemianówce procedury celne, to dopuszczenie do obrotu, końcowe przeznaczenie, tranzyt, składowanie celne, uszlachetnianie czynne i bierne, odprawa czasowa oraz wywóz.
Kilka lat temu przejście przeszło modernizację; pieniądze na inwestycję, która pozwoliła dostosować przejście do standardów UE i wymogów porozumienia z Schengen, pochodziły wtedy m.in. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz budżetu państwa. W tym roku planowane są tam kolejne prace, w ramach dofinansowania z programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. M.in. na odcinku 6-7 km powstanie monitoring.
Ruch graniczny w Siemianówce wciąż rośnie
Jak wynika z danych Izby Administracji Skarbowej i Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, ruch w Siemianówce sukcesywnie rośnie. O ile w 2013 roku było to blisko 1,2 tys. pociągów (31,8 tys. wagonów), to od początku stycznia do końca października 2017 - 2 tys. pociągów (42,2 tys. wagonów).
Jak wyliczyła białostocka IAS, w tonażu odprawionych towarów był to wzrost o 135 proc.