Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne kolędowanie - tradycja wciąż żywa

Prawosławne kolędowanie - tradycja wciąż żywa

14.01.2018, 18:33, akt. 18:48

Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane po polsku, białorusku, rosyjsku i ukraińsku można było usłyszeć w niedzielę (14.01) na koncertach w kilku miejscach w Podlaskiem. Prawosławne kolędowanie to wciąż żywa tradycja w regionie.

© mirasu - Fotolia.com
© mirasu - Fotolia.com

Święta według kalendarza juliańskiego

Prawosławni w regionie obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Tradycyjnie kolędują od pierwszego dnia świąt, czyli 7 stycznia. Koncerty - jak mówią organizatorzy - mają wydłużyć ten okres kolędowania.

Kolęda jako forma muzyczna przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, bo w XVII wieku. Ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. Duchowni zwracają uwagę, że kolęda nie jest pieśnią liturgiczną, a ludową formą wysławiania Boga, która w prosty sposób tłumaczy ludziom narodzenie Jezusa, a częścią świętowania Bożego Narodzenia jest właśnie kolędowanie.

- To bardzo bogata i bardzo dobra tradycja, którą należy kultywować - mówił ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, gdy kilka dni temu w katedrze prawosławnej w Białymstoku kolędy wykonywały chóry i wokalne zespoły z miejscowych szkół.

Przegląd "Gwiazda i Kolęda"

Tradycyjnie już, po raz 19. Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) zorganizowało w niedzielne popołudnie w Białymstoku przegląd "Gwiazda i Kolęda". Impreza powstała przed laty po to, by tradycja wykonywania prawosławnych kolęd i pastorałek nie zanikała.

W tym roku można było posłuchać blisko 30 zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych z całego województwa. Wystąpił m.in. zespół Kalina z Załuk. Jak powiedziała prowadząca zespół Marianna Apanowicz, to ważne uczestniczyć w takim przeglądzie, bo to okazja to wspólnego śpiewania i pielęgnowanie pięknego zwyczaju. Mówiła, że co roku zespół też kolęduje we wsi, ale w tym roku, wyjątkowo, kolędnikami były dzieci z miejscowej szkoły.

Wielopokoleniowy zespół Antrakt Plus z Bielska Podlaskiego podczas występu przypomniał, jak kiedyś wyglądało kolędowanie w regionie. Jak powiedziała Elżbieta Fionik z Bielskiego Domu Kultury, chodzi o przybliżenie tej tradycji, dziś już zapomnianej, gdy inne kolędy śpiewało się gospodarzom, a inne nowonarodzonym dzieciom.

Na integrację poprzez wspólne kolędowanie zwrócił uwagę przewodniczący BTSK Jan Syczewski. Jak powiedział, to wydarzenie z jednej strony religijne, z drugiej - obyczajowe. - Kolędowanie obudowane jest bardzo bogatą sferą wspólnego kolędowania i przeżywania religijnego momentu, jakim jest narodzenie Jezusa - powiedział.

W jego ocenie, zwyczaj kolędowania jest wciąż żywy - kolędują zarówno dorośli, jak i dzieci, a tradycja jest przekazywana na następne pokolenia. "Tradycję utrzymujemy w mocy. To przedsięwzięcie oddaje bardzo bogate i wieloletnie tradycje białoruskiej społeczności" - dodał.

Kolędy w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

W niedzielę prawosławnych kolęd i pastorałek w kilku językach można było posłuchać nie tylko w ramach prezentacji zespołów kolędniczych zorganizowanych przez BTSK, ale również w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (OiFP).

W ramach zorganizowanych po raz 36. Wieczorów Kolęd Prawosławnych, których inicjatorem jest prawosławna diecezja białostocko-gdańska, w piątek i niedzielę wystąpiło w OiFP blisko 20 chórów parafialnych i szkolnych oraz zespołów wokalnych z Polski i Ukrainy.

Prawosławnych kolęd można było posłuchać w niedzielę również w Hajnówce; odbył się tam koncert galowy Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.

Przyjmuje się, że największe w kraju skupiska prawosławnych są w woj. podlaskim.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 zespołów śpiewało kolędy w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

14.01.2018, 17:52

Chodzi o to, żeby starszym przypomnieć, a młodych nauczyć - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu po raz drugi zorganizowało Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych.


"Dzieci Dzieciom" pomagają – dobroczynny koncert w Suwałkach

14.01.2018, 07:53

Suwalczanie usłyszą najpiękniejsze kolędy w szczytnym celu podczas XX jubileuszowej edycji dobroczynnego koncertu kolęd "Dzieci Dzieciom" w niedzielę (14.01).


Jak lepiej uczyć religii? Zjazd kolędowy duszpasterzy i katechetów

13.01.2018, 15:02

Jak sprawić, by lekcje religii były ciekawe i jednocześnie przekazać potrzebną wiedzę? Zastanawiali się nad tym księża i katecheci na dorocznym Zjeździe Kolędowym w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok