Radio Białystok | Wiadomości | Praca na wakacje w Niemczech - młodzi ludzie mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
Uczniowie i studenci z województwa podlaskiego mają szansę w wakacje dorobić za granicą. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku prowadzi nabór chętnych do pracy w Niemczech.
Młodzi ludzie mogą liczyć na prace pomocnicze w rolnictwie (oferty obejmują głównie zatrudnienie w gospodarstwach rolnych), w hotelarstwie, gastronomii, w sieci gastronomicznej, także w przemyśle.
Beata Chruścińska z WUP tłumaczy, że oferta skierowana jest do studentów dziennych i uczniów szkół ponadgimnazjalnych - za wyjątkiem liceów.
Dokumenty można składać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku do 22 stycznia. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat. Większe szanse mają osoby, które znają język niemiecki, co najmniej w stopniu komunikatywnym.
WUP zastrzega, że złożenie aplikacji nie jest gwarancją na otrzymanie pracy - decydować będą o tym niemieccy pracodawcy. Zarobki mogą być dość zróżnicowane - minimalna stawka u naszych zachodnich sąsiadów, to niespełna 9 euro za godzinę brutto.
Dzięki tej inicjatywie firmy mają szybciej się rozwijać, ma być też więcej potencjalnych pracowników. W Białymstoku reaktywowany jest Klaster Informatyczny InfoTech.
Dorośli, pracujący i bezrobotni mieszkańcy Białegostoku oraz powiatów białostockiego i sokólskiego mogą od 15 stycznia starać się o dofinansowanie dokształcania, np. na studiach podyplomowych czy kursach zawodowych.
Na pracowników z branży informatycznej, mechaniki, budownictwa czy ochrony zdrowia będzie w ciągu pięciu najbliższych lat największe zapotrzebowanie w Podlaskiem - wynika z raportu opracowanego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Staże zawodowe i praktyki u pracodawców, ale też np. kształcenie nowymi, innowacyjnymi metodami - to niektóre możliwości, jakie będą mieli uczniowie w Podlaskiem dzięki kolejnym 25 mln zł z UE na takie przedsięwzięcia.
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z rożnymi niepełnosprawnościami, mogą dostać do tego dofinansowanie, także niepełnosprawni coraz częściej podejmują pracę - podkreślali uczestnicy targów pracy, które w środę (29.11) zorganizowano w Białymstoku.
50 osób znajdzie pracę w nowym zakładzie, który powstanie na terenach podstrefy Suwalskiej SSE w Szczuczynie - poinformował burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński. Inwestor to producent sosów i koncentratów owocowo-warzywnych.