Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Hajnówce: aktywiści ekologiczni niewinni - był stan wyższej konieczności

Sąd w Hajnówce: aktywiści ekologiczni niewinni - był stan wyższej konieczności

10.01.2018, 12:38, akt. 15:12

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił w środę (10.01) 10 aktywistów, którzy w czerwcu ubiegłego roku blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Policja obwiniała ich o zakłócenie spokoju i porządku publicznego. Wyrok jest nieprawomocny.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił 10 aktywistów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Protest, którego dotyczy sprawa, miał miejsce 8 czerwca 2017 roku w Czerlonce Leśnej (gm. Hajnówka) i był jednym z kilku pierwszych, zorganizowanych w Puszczy Białowieskiej przez aktywistów Greenpeace i Fundacji Dzika Polska.


Protest ekologów w Puszczy Białowieskiej - interweniowała policja


Kiedy rozpoczęła się blokada harvesterów - ciężkich maszyn do wycinki, na miejscu pojawiła się straż leśna, która poprosiła też o pomoc policję. Ta interweniowała wobec osób, które uniemożliwiały wyjazd maszyn. Wobec przynajmniej kilku osób funkcjonariusze użyli siły fizycznej, by je odciągnąć od maszyn. Kilkanaście osób zostało wylegitymowanych.

Policja wnioskowała o ukaranie 10 osób

Policja wnioskowała o ukaranie - na podstawie Kodeksu wykroczeń - 10 osób, stawiając im zarzut zakłócenia spokoju i porządku publicznego, poprzez blokowanie sprzętu do prac leśnych i uniemożliwianie prowadzenia działań pracownikom firmy, która prowadziła wycinkę. Groziła za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Aktywiści działali "w warunkach stanu wyższej konieczności" – uważa sąd

Sąd Rejonowy w Hajnówce w środę (10.01) proces zakończył i uniewinnił aktywistów. Przyznał, że choć dopuścili się oni zachowań opisanych w zarzutach, nie popełnili wykroczenia, bo działali - jak uznał sąd - "w warunkach stanu wyższej konieczności".

Sąd powołał się na art. 16 par. 1 Kodeksu wykroczeń, który mówi o działaniu w celu uchylenia "bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru prawnie chronionemu, którego to niebezpieczeństwa nie można było inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawiało wartości oczywiście większej niż dobro ratowane". Wyrok jest nieprawomocny.

Był to proces drugiej grupy aktywistów, którzy blokowali wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. W pierwszym w listopadzie 2017 roku sąd w Hajnówce uznał za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary, wobec siedmiu osób. Ten wyrok też jest nieprawomocny.


Osoby obwinione o blokowanie sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej winne, ale bez kary


Jedna z osób uniewinnionych w środę (10.01), Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska, powiedział, że orzeczenie jest o tyle zaskakujące, że w pierwszym procesie sąd uznał winę. "Trzeba pamiętać, że mamy przed sobą jeszcze kilkadziesiąt spraw, także cywilnych. Jesteśmy dobrej myśli" - dodał.

Z ustaleń wynika, że w hajnowskim sądzie zarejestrowanych jest blisko 70 spraw z wnioskami o ukaranie nie tylko aktywistów protestujących w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej, ale i osób, które złamały obowiązujące tam zakazy. Wnioski do sądu kieruje policja i straż leśna, a zarzuty stawiane są obwinionym w oparciu o przepisy Kodeksu wykroczeń.

Chodzi m.in. o zarzut zakłócania spokoju i porządku publicznego, tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej. Niektórzy obwinieni odpowiadają za to, że - wbrew żądaniu osoby uprawnionej - nie opuściły lasu, inni - za wjeżdżanie pojazdami bez zgody właściciela lub posiadacza lasu.

źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PO złożyło w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej

29.12.2017, 19:11

PO chce, by w Sejmie powstała komisja śledcza, która zajęłaby się m.in. wyjaśnieniem faktycznego celu wycinki w Puszczy Białowieskiej, którym mogło być - według PO - przekształcenie jej w "las o charakterze gospodarczym". Do Sejmu trafił projekt uchwały w tej sprawie.


Gowin o Puszczy Białowieskiej: opierajmy decyzje polityczne o argumenty naukowe

4.12.2017, 18:13

Ważne, byśmy decyzje polityczne opierali głównie o argumenty naukowe - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konferencji naukowej o Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko mówił, że teraz dyskusja opierać się może na nowych danych dot. siedlisk.


Czy osoby protestujące w Puszczy Białowieskiej zostaną ukarane?

9.08.2017, 07:03

Przed Sądem w Hajnówce rozpoczął się w środę (9.08) proces pierwszej grupy osób obwinionych w związku z blokowaniem harvesterów - ciężkich maszyn do wycinki w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o jedną z pierwszych takich akcji, która miała miejsce w czerwcu.


Policja kieruje sprawy do sądu a firma chce wysokich odszkodowań - c.d. zamieszania wokół Puszczy Białowieskiej

5.07.2017, 13:56

Policja kieruje sprawy do sądu, a właściciel firmy domaga się wysokich odszkodowań. Chodzi o aktywistów Greenpeace i Fundacji Dzika Polska, którzy od dwóch miesięcy aktywnie protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok