Radio Białystok | Wiadomości | Orszaki Trzech Króli na ulicach podlaskich miast
W województwie podlaskim, w sobotę (06.01) ulicami m.in. Białegostoku, Łomży i Suwałk, Grajewa i Wasilkowa przeszły Orszaki Trzech Króli.
"Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki"
Po raz szósty ulicami Białegostoku wyruszył Orszak Trzech Króli. Składał się z trzech grup: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, a tegoroczne hasło to: "Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki".
- Orszak Trzech Króli w szczególny sposób pokazuje przyjście mędrców ze Wschodu - mówi metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda.
W Białymstoku Orszak Trzech Króli rozpoczął się o 11:45 na Dziedzińcu Pałacu Branickich i przeszedł ulicami: Legionową, Skłodowskiej-Curie, przez Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, ulicą Liniarskiego i Lipową na Rynek Kościuszki. O 14:00 w katedrze rozpoczęła się msza święta.
Orszak przeszedł ulicami Suwałk po raz 6.
Chcieli przypomnieć, że Jezus przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry czy światopoglądu. Mieszkańcy Suwałk już po raz 6. przeszli ulicami miasta (6.01) w barwnym Orszaku Trzech Króli. Tegoroczny pochód przebiegł pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do stajenki”.
Orszak wyruszył o 13:00 spod suwalskiego Aquaparku. Pierwszym przystankiem na trasie pochodu był Suwalski Ośrodek Kultury. Na schodach budynku uczestniczy obejrzeli inscenizację kuszenia Ewy. Kolejne sceny to "Dwór Heroda”, przy kościele pw. Chrystusa Króla, i "Gospoda” na Placu Marii Konopnickiej. Tradycyjnie już, pod pomnikiem papieża Jana Pawła II odbyła się "Walka dobra ze złem”, a na koniec mieszkańcy miasta odwiedzili "Stajenkę” w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie wszyscy wędrujący z Królami pokłonili się Jezusowi.
Głównym organizatorem tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Suwałkach była Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy wsparciu Suwalskiego Ośrodka Kultury.
Przemarsz w Łomży
Orszak Trzech Króli w Łomży nawiązał do obchodzonego w 2018 roku jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich.
Grupy uczestników, zmierzające do symbolicznego Betlejem z trzech różnych parafii, napotykały na swojej drodze świętych związanych z miastem - patrona pierwszego kościoła - św. Wawrzyńca, jego budowniczego - św. Brunona z Kwerfurtu i mieszkającego tu przez kilka lat św. Andrzeja Bobolę.
Także w pokłonie Jezusowi, poza Kacprem, Melchiorem i Baltazarem uwzględniono twórcę miejskości Łomży - księcia Janusza I Starszego. Bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę na fakt, że historia Łomży od początków jej istnienia, jeszcze kilka wieków przed tym zanim stała się miastem, związana jest z religią i kościołem. Świadczyć o tym mogła także liczba uczestników orszaku, których było w tym roku około półtora tysiąca.
Orszak Trzech Króli w Nowych Piekutach
Orszak Trzech Króli przeszedł także w Nowych Piekutach. O 11:00 odbyła się tam msza święta w Kościele Parafialnym, a o 12:00 Orszak wyruszył spod kościoła.