Radio Białystok | Wiadomości | Oficjalnie zainaugurowano obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich
Włączeniem do sieci strony internetowej www.600.lomza.pl oficjalnie zainaugurowano w czwartek (04.01) obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich.
Rozdano wyprawki z logo jubileuszu
Zaplanowane na cały rok uroczystości rozpoczęły się o północy podczas miejskiego Sylwestra, a wyprawki oznaczone logo jubileuszu trafiły już do pierwszych urodzonych w 2018 roku mieszkańców.
- Liczba 600 skojarzona z Łomżą przewijać się będzie przy wszystkich okazjach, ale kulminacją uroczystości będzie 15 czerwca, który rozpocznie się mszą w łomżyńskiej katedrze - mówi wiceprezydent Agnieszka Muzyk.
Powstanie opracowanie zbiorowe dotyczące historii Łomży
Największym materialnym śladem jubileuszu - obok pomnika księcia Janusza I Starszego na Starym Rynku będzie składająca się z sześciu części historia Łomży. Po raz pierwszy będzie to opracowanie zbiorowe, bo nad monografią pracuje dziewięcioro historyków - mówi redagujący ośmiusetstronicowy tom Krzysztof Sychowicz.
Przy wjeździe do Łomży ustawiane są już także nowe, jubileuszowe witacze, przez cały rok na fasadzie ratusza po zmroku wyświetlane będzie logo 600-lecia, dostępne są już także specjalnie oznakowane ramki do rejestracji samochodowych i sześciojantarowe monety okolicznościowe.
Poczta Polska wyposażyła już wszystkie swoje urzędy w mieście w jubileuszowy datownik i przygotowuje kartę pocztową z "łomżyńskim" znakiem opłaty.
W obchody 600-lecia włączył się także Kościół - powstała specjalna modlitwa związana z miejskim jubileuszem, a co miesiąc odprawiana będzie msza w intencji Łomży i jego mieszkańców.
Szopkę z ruchomymi figurami, która upamiętnia m.in. przyszłoroczną rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także szopkę z blisko setką żywych zwierząt - można od poniedziałku (25.12), pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, oglądać w Łomży.
Łomża z budżetem na 2018 rok. Radni, podczas środowej (13.12) sesji zatwierdzili proponowany przez prezydenta miasta plan finansowy. "Za" głosowało czternastu radnych, czterech było "przeciw" i czterech wstrzymało się od głosu.
Zmianami należy objąć 11 sołectw - 9 w południowo-wschodniej części gminy i dwa w centralnej - wynika z projektu rewitalizacji gminy wiejskiej Łomża.
Zamiast ławeczki Hanki Bielickiej - ławeczka Ireny Kwiatkowskiej, a zamiast herbu miasta Łomża, stary herb gminy. Magnesy z takimi błędami wyprodukowała jedna z trójmiejskich firm.