Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim
W Kościele katolickim w niedzielę (24.12) wigilia Bożego Narodzenia. "To czas oczekiwania" - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej w Białymstoku ks. Andrzej Dębski.
Wigilią katolicy rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia
To jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, podczas którego wierni rozważają tajemnicę wcielenia. Dniem wigilii katolicy rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia.
- Najważniejsze, aby Chrystus narodził się także w naszych sercach - podkreśla metropolita białostocki, abp Tadeusz Wojda.
Chrystus narodził się już raz w Betlejem, ale my musimy starać się żyć tak, by zachowywać go w swoim sercu każdego dnia od nowa
- dodaje metropolita. - Święta Bożego Narodzenia mają w Polsce tak wyjątkowy charakter, ze względu na to, że wciąż pamiętamy o ich duchowym wymiarze - przekonuje abp Wojda.
Dawniej wigilie towarzyszyły wszystkim największym uroczystościom w roku liturgicznym. Obecnie wigilia w szerszej świadomości poprzedza jedynie święta Bożego Narodzenia.
"Vigilia" po łacinie znaczy "czuwanie"
Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego "vigilare", czyli czuwać. - W naszej tradycji wyraźnie jest to podkreślone postnym charakterem tego dnia, kiedy nie spożywamy mięsa - wyjaśnia biblista, ks. Marek Kowalczuk. Uroczysta wieczerza rozpoczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa Chrystusa. Według Biblii ujrzeli ją Trzej Królowie. Idąc za gwiazdą, dotarli do Betlejem.
Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem, na znak zgody i pojednania. Na świątecznym stole ustawiamy dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. Zgodnie ze zwyczajem, należy skosztować każdej z nich. Nie zapominamy też o dodatkowym nakryciu - dla niezapowiedzianego gościa. Pod białym obrusem powinno znaleźć się zaś siano, które symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus.
Śpiewanie kolęd i pastorałek - ważny zwyczaj podczas wigilii
Ważnym zwyczajem wigilii jest również śpiewanie kolęd i pastorałek. Dopełnieniem wigilii jest uczestnictwo w mszy świętej o północy, czyli pasterce. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. - W niektórych parafiach będzie ona odprawiana nieco wcześniej, na przykład o 22:00, ale jest to już właściwa msza bożonarodzeniowa" - dodaje ks. Marek Kowalczuk.
Z myślą o tych, którzy nie będą mogli wyjść do kościoła, w Polskim Radiu Białystok o północy będzie transmisja nabożeństwa z białostockiej katedry. Mszę odprawi Metropolita Białostocki abp. Tadeusz Wojda.
Ofiary złożone na tacę podczas pasterek w parafiach przeznaczone będą na Fundusz Obrony Życia.
Obchody Bożego Narodzenia w Kościele Katolickim będą trwały tradycyjnie 8 dni, czyli przez oktawę. Zakończy ją 1 stycznia uroczystość Matki Bożej Rodzicielki.