Radio Białystok | Wiadomości | Mycie okien - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Polacy rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia na tydzień lub dwa przed Wigilią - wynika z danych CBOS-u. Sprzątanie dla zdecydowanej większości z nas, to wspólny wysiłek, zaledwie 2 proc. mieszkańców naszego kraju za trzepanie dywanów bądź umycie okien zapłaci komuś spoza rodziny.
Wśród domowych sposobów na dokładne umycie okien jest między innymi ocet zmieszany z ciepłą wodą. Dlaczego to działa? - tłumaczy Agnieszka Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Brud - to przede wszystkim tłuszcze. Tłuszcze dobrze rozpuszczają się w kwasach i ocet, którego używamy do mycia pomaga w tym, żeby usuwać tłuszcze z powierzchni. Dodatkowo on także bardzo dobrze zwilża szkło - mówi Agnieszka Wilczewska.
Dobrze sprawdzą się także nano-chusteczki, czyli szmatki, które produkuje się z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Niektóre szmatki są genialne. Te mikrofibry, czyli mikro-włókna, które są w nich stosowane, zdecydowanie poprawiają chłonność wody. Bardzo dobrze do tego, żeby wycierać i polerować szyby nadają się zwykłe ręczniki z mikrofibry. Nie trzeba koniecznie kupować drogich szmatek - dodaje Agnieszka Wilczewska z Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili kilka najpopularniejszych sposobów mycia okien. Jedno z nich "zaparowali" - użyli do tego pary unoszącej się z gorącego czajnika, drugie umyli wodą z octem. W umyciu kolejnego pomogła "magiczna" szmatka z mikrofibry. Dwa ostatnie "potraktowali" specjalnym płynem do mycia szyb i zwykłym płynem do zmywania naczyń. Po eksperymencie najlepiej wyglądało okno umyte płynem do szyb. Krople wody zostały na tym przetartym szmatką z mikrofibry, podobnie wyglądało okno po occie.