Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy dawni działacze Solidarności spotkali się z uczniami białostockich szkół
Cisza w eterze, aresztowania i wojsko na ulicach. Tak dawni działacze Solidarności wspominają pierwsze godziny po ogłoszeniu stanu wojennego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W 36. rocznicę tamtejszych wydarzeń podlascy opozycjoniści spotkali się z uczniami białostockich szkół, by opowiedzieć im o grudniu 1981 roku. Jednym z działaczy był Stanisław Horbacz.
W spotkaniu z opozycjonistami wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Dla wielu z nich stan wojenny to niewiele mówiący termin.
Główne uroczystości dnia pamięci ofiar stanu wojennego odbędą się w środę 13 grudnia. W Białymstoku rozpoczną się o godzinie 10:00 wystawieniem warty honorowej pod pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Godzinę później, o 11:00, w białostockich Spodkach rozpocznie się spotkanie okolicznościowe, które organizuje podlaska Solidarność. Natomiast wieczorem, o 18:00, będzie uroczysta msza święta w kościele Świętego Rocha, a po niej przemarsz przez centrum miasta pod tablice upamiętniająca bohaterów Solidarności.
Stan wojenny był zaskoczeniem dla społeczeństwa, władza do końca udawała, że rozmawia z "Solidarnością". Rygory stanu wojennego dotknęły wszystkich. Gośćmi programu są historycy - dr hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego Oddziału IPN w Białymstoku i dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Stan wojenny oczami ówczesnych dzieci - jak dziś dorośli ludzie zachowali w pamięci często traumatyczne wydarzenia? Dla niektórych był to tylko brak Teleranka, jednak groza tamtych grudniowych dni tkwi w wielu do dzisiaj...