Radio Białystok | Wiadomości | 3 tysiące kolonoskopii wykonają szpitale w Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie
Te bezpłatne badania mogą uspokoić na kilka lat lub ostrzec przed nadchodzącym zagrożeniem. 3 tysiące kolonoskopii wykonają szpitale w Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie, który jest liderem tego projektu.
Pacjenci nie tylko będą przygotowywani do badania, ale w razie potrzeby także dowiezieni do szpitala - mówi prezes spółki Szpital Powiatowy w Zambrowie Bogusław Dębski.
Na bezpłatną kolonoskopię może zgłosić się każdy mieszkaniec województwa podlaskiego, chociaż podpisana z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Białymstoku umowa określa preferowane kryteria dla takiego pacjenta.
- To m.in. osoby po 50. roku życia czy osoby z grupy zwiększonego ryzyka - mówi Bogusław Dębski.
Badanie kolonoskopowe jest najskuteczniejszym sposobem wykrycia chorobowych zmian w jelicie grubym. Skutkiem ich zaniedbania może być nawet nowotwór.
Rak jelita grubego wcześnie wykryty jest wyleczalny, a można gdy zdiagnozować m.in. dzięki kolonoskopii. Kto, kiedy i gdzie powinien skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii, o tym mówić będą dr Wiesław Jaroszewicz i dr Adam Markowski – gastroenterolodzy ze Szpitala Miejskiego im. PCK w Białymstoku.
Jak wcześnie wykryć, jak leczyć i jak zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego mówić będą: dr Wiesław Jaroszewicz i dr Adam Markowski – gastroenterolodzy ze Szpitala Miejskiego im. PCK w Białymstoku.