Radio Białystok | Wiadomości | Ligawki, trombity, bazuny i rogi pasterskie – 37. konkurs gry na instrumentach pasterskich w Ciechanowcu
Ok. 150 muzyków ludowych i pasjonatów z kraju i zagranicy wzięło udział w 37. Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich, który w sobotę (2.12) odbył się w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Konkurs odbywa się od lat w okresie adwentu. Organizatorzy podkreślają, że to jedyna taka impreza w kraju.
Grając na trąbach pasterskich ogłaszano adwent
Kierownik działu etnografii w ciechanowieckim muzeum Stanisław Kryński przypomniał, że tradycja gry na trąbach pasterskich (nazywanych też adwentowymi), różnie nazywanych w różnych regionach, ściśle wiąże się z okresem przedświątecznym, bo grając na nich ogłaszano adwent. Dlatego - jak podkreślił - to tradycja "i pasterska, i adwentowa".
Staramy się te tradycje pielęgnować. Nie dążymy do pokazywania coraz to nowych instrumentów, tylko do pokazywania współcześnie tej dawnej tradycji, chcemy chronić ją i odtwarzać - wyjaśnił Stanisław Kryński.
150 uczestników z Polski i zagranicy
W tegorocznym konkursie startuje ok. 150 uczestników z różnych regionów Polski (głównie Podlasia, Mazowsza, Kaszub, Beskidu Sądeckiego i Żywieckiego oraz z zagranicy - z Litwy, Białorusi, Słowacji, Ukrainy - poinformował Stanisław Kryński. Rywalizują w trzynastu kategoriach. Osobno oceniani są grający na ligawkach, trombitach, bazunach, rogach pasterskich i tzw. innych instrumentach pasterskich; dodatkowo w różnych kategoriach wiekowych. Wręczenie nagród zaplanowano w niedzielę (3.12).
"Impreza staje się wielowątkowa, ale bohaterką pozostaje ligawka" - dodaje etnograf. Ligawka jest długą drewnianą trąbą, wydaje chropawy dźwięk. Współcześnie, na geograficznym Podlasiu, można jeszcze usłyszeć w niektórych wsiach dźwięk ligawki na początku adwentu. Na ligawkach powszechniej grano na południowym Podlasiu i północno-wschodnim Mazowszu do czasu II wojny światowej.
Konkurs imienia Kazimierza Uszyńskiego
Konkurs nosi imię Kazimierza Uszyńskiego, wieloletniego dyrektora ciechanowieckiego muzeum, który na początku lat 70-tych zainicjował ten konkurs. Stanisław Kryński przypomniał, że w pierwszym konkursie rywalizowały trzy osoby.
Konkurs wspólnie z Muzeum Rolnictwa organizuje starostwo powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, parafia Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu (także diecezja drohiczyńska), pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wojewody i marszałka województwa podlaskiego.