Radio Białystok | Wiadomości | Mimo dodatkowych pieniędzy na leczenie, w Podlaskiem pacjenci wciąż muszą czekać w długich kolejkach do specjalistów
Mimo większych pieniędzy przekazywanych na leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjenci nie odczuwają poprawy sytuacji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Podlaskiem najdłuższe kolejki do ortodonty i neurochirurga
Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że na pomoc specjalistów nadal trzeba czekać od kilkunastu do kilkuset dni. W 2016 roku najdłuższe kolejki do ortodonty i neurochirurga były w Podlaskiem i wynosiły ponad 400 dni.
To już przeszłość, bo dziś – pod koniec 2017 roku – sytuacja pacjentów jest już znacznie lepsza w najwrażliwszych obszarach – szpitale dostały dodatkowe pieniądze na operacje zaćmy i wstawianie endoprotez stawu biodrowego – komentuje raport rzecznik podlaskiego oddziału NFZ Rafał Tomaszczuk.
Jak wynika z raportu NIK, przed rokiem na operację zaćmy w Podlaskiem trzeba było czekać 606 dni. Dziś pacjenci na zabiegi umawiani są w terminach krótszych niż rok.
To wciąż długo, ale tworzenie się kolejek spowodowane jest nie tylko brakiem pieniędzy, ale i demografią. Społeczeństwo się starzeje, chorujemy częściej i jesteśmy bardziej świadomi, że pomoc lekarza się nam należy – zauważa doktor nauk medycznych Waldemar Pędziński.
Dyrektorzy szpitali zwracają też uwagę, że na tworzenie się kolejek wypływa ogólny brak specjalistów. Jedną z najbardziej deficytowych grup są anestezjolodzy, bez których nie może się odbyć żaden zabieg operacyjny.
Brakuje lekarzy z kraju, dlatego suwalski szpital szuka specjalistów na Litwie i Białorusi. Chodzi głównie o lekarzy chorób zakaźnych, położników czy okulistów.
Kilkunastu anestezjologów chciałby zatrudnić Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, najbardziej specjalistyczny szpital w Podlaskiem. Lekarzy różnych specjalności brakuje też w mniejszych podlaskich placówkach m.in w Augustowie czy Choroszczy.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przesuwane są zaplanowane wcześniej operacje - poinformowali nas zaniepokojeni słuchacze.
Pacjenci szpitali nie mają odpowiedniego dostępu do leczenia bólu. Takie są wyniki Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzone w ubiegłym roku.