Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach powstaje Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Andrzeja Wajdy - w planach stworzenie izby pamięci reżysera

W Suwałkach powstaje Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Andrzeja Wajdy - w planach stworzenie izby pamięci reżysera

autor: Iza Kosakowska

27.11.2017, 12:52, akt. 28.11.2017, 12:00

Czy w Suwałkach powstanie izba pamięci Andrzeja Wajdy? Zamierza się o to starać powstające właśnie Stowarzyszenie Miłośników Twórczości tego reżysera.

Andrzej Wajda w Suwałkach (16.06.2016) - fot. I. Kosakowska
Andrzej Wajda w Suwałkach (16.06.2016) - fot. I. Kosakowska

Izba miałaby znaleźć się w kamienicy, w której urodził się znany suwalczanin. Jak podkreśla przewodniczący wspólnoty mieszkańców znanej już w mieście Kamienicy 27, Witold Wołyniec - jest jeszcze sporo do zrobienia zanim rozpoczną się starania o utworzenie takiej izby.  

Izba mogłaby zdaniem pomysłodawcy powstać w mieszkaniu na parterze kamienicy. Od jakiegoś czasu lokal stoi pusty, a znajduje się w tej samej klatce, w której jako dziecko mieszkał Wajda.

Najpierw jednak konieczne byłyby rozmowy w sprawie udostępnienia lokalu, który obecnie znajduje się w zasobach suwalskiej jednostki wojskowej. Potem konieczny byłby remont pomieszczeń i wyposażenie izby pamięci. Miałby to być nowoczesny ośrodek związany z twórczością reżysera - podkreśla Witold Wołyniec. Jak dodaje nie chodzi o gromadzenie pamiątek po artyście, a raczej multimedialne miejsce, w którym wielbiciele talentu Wajdy mogliby mieć dostęp do jego twórczości.

To zresztą nie wszystkie elementy związane z upamiętnieniem artysty w mieście jego dzieciństwa. Pod koniec października na kamienicy w której urodził się  Andrzej Wajda odsłonięto tablicę poświęconą reżyserowi, a w przyszłym roku w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego przy budynku stanie ławeczka artysty.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS






Wypadek na ulicy Giełczyńskiej w Łomży, 11.03.2025, fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
11.03.2025, 15:57, akt. 16:02

Wypadek w Łomży - microcar na dachu






Papierosy z przemytu, 11.03.2025, źródło: KAS
KAS
11.03.2025, 07:29, akt. 07:40

Papierosy z przemytu trzymał w lodówce



Wiadukt w Suchowoli, 10.03.2025, fot. Marcin Gliński
REGION
10.03.2025, 14:38, akt. 11.03.2025, 08:20

Wiadukt koło Suchowoli już otwarty









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok