Radio Białystok | Wiadomości | Ukazała się tegoroczna edycja Rocznika Tatarów Polskich

Ukazała się tegoroczna edycja Rocznika Tatarów Polskich

25.11.2017, 10:15, akt. 10:23

Ukazała się tegoroczna edycja Rocznika Tatarów Polskich - najstarszego pisma tej społeczności w kraju. Są w nim teksty poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów i muzułmanów w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

IV Festiwal Kultury Tatarskiej, fot. Joanna Żemojda
IV Festiwal Kultury Tatarskiej, fot. Joanna Żemojda

85. rocznica wydania pierwszego numeru Rocznika Tatarskiego

- Rocznik ukazał się w 85. rocznicę wydania pierwszego numeru Rocznika Tatarskiego, którego jest kontynuacją, i w roku 620-lecia osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim - powiedział redaktor prowadzący wydawnictwa Musa Czachorowski.

Prezentacja pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego miała miejsce w 1932 roku w Wilnie. Redakcja pisma zawiązała się dwa lata wcześniej, pod kierownictwem Leona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, jednego z wybitnych liderów przedwojennej społeczności tatarskiej.

Do 1939 roku ukazały się jego trzy tomy. Reaktywowany w 1993 roku przez Związek Tatarów RP periodyk, zaczął być wydawany jako Rocznik Tatarów Polskich. W latach 1993-2006 ukazało się jedenaście numerów rocznika i dwa razy tyle suplementów. Wtedy jednak wydawanie czasopisma zawieszono, gdy nie znaleziono pieniędzy na kolejne publikacje.

Udało się je wznowić (jako drugą serię) w 2014 roku, dzięki dotacji którą otrzymał Muzułmański Związek Religijny w RP - najstarsza w kraju organizacja polskich wyznawców islamu, którymi są w większości polscy Tatarzy.

Czasopismo ma charakter naukowy i literacko-społeczny

Czasopismo ma charakter naukowy i literacko-społeczny, można tam znaleźć teksty autorów z ośrodków akademickich w Polsce i za granicą, m.in. Tatarów z Krymu.

W tegorocznym wydawnictwie można przeczytać m.in. o 620 latach Tatarów w historii, religii i kulturze Białorusi, Litwy i Polski, szyitach w naszym kraju czy represjach, które dotknęły w latach 40. XX wieku przedstawicieli gminy tatarskiej w Wilnie. Jest też analiza na temat obecnego, medialnego dyskursu dotyczącego islamu i muzułmanów w Polsce.

Musa Czachorowski podkreślił, że Rocznik nie ma odpowiednika na Litwie, Białorusi czy Ukrainie. 

Podejmujemy starania o podwyższenie naukowej rangi naszego czasopisma zgodnie z wymogami ministerialnymi. Niezmiennie chcemy prezentować szeroko pojętą, tatarską historię i kulturę, jej związki z Polską oraz narodami turkijskimi, a także wiążącą się z problematyką muzułmańską

- dodał Musa Czachorowski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.

W ostatnim spisie powszechnym przeprowadzonym w Polsce pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tatarzy obchodzą 4-dniowe święto Kurban Bajram

1.09.2017, 09:40

Modlitwami polscy muzułmanie rozpoczną obchody Kurban Bajram czyli Święta Ofiarowania. To jedna z dwóch najważniejszych uroczystości w świecie Islamu.


Tatarzy prezentują swoją kulturę [zdjęcia]

29.07.2017, 08:09

Warsztaty kulinarne, występy artystyczne i pokazy kawalerii - to tylko niektóre atrakcje V Festiwalu Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok