Radio Białystok | Wiadomości | Anna Tuszyńska otrzymała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman
Anna Tuszyńska, założycielka Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny w Białymstoku, otrzymała nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman, przyznaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundację Zeszytów Literackich.
Nagroda dla osób wspierających krzywdzone dzieci
Nagroda przyznawana jest działaczom społecznym, przedstawicielom służby zdrowia, oświaty i opieki socjalnej za ich pracę na rzecz dzieci. Ma ona służyć promocji osiągnięć i sylwetek osób, które pomagają dzieciom, a przez to - motywowanie i inspirowanie profesjonalistów zajmujących się problemem m.in. krzywdzenia.
- Nagroda jest kierowana do osób, które - podobnie jak Alina Margolis-Edelman, założycielka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wtedy Fundacji Dzieci Niczyje, angażują się w pomoc dzieciom i wspierają je, by mogły odzyskać poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i zaufanie do ludzi - podkreśla wiceprezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i członkini kapituły nagrody Maria Keller-Hamela.
Gala, tradycyjnie odbywająca się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie tym razem, na zaproszenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zawitała do Łodzi – rodzinnego miasta Aliny Margolis-Edelman.
Nagroda to statuetka i 5 tys. zł
W tym roku nagroda przyzna została po raz siódmy. Laureatka oprócz statuetki otrzymała także nagrodę finansową w wysokości 5000 zł.
Anna Tuszyńska to pomysłodawczyni i założycielka Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny, ośrodka wsparcia dla krzywdzonych dzieci oraz ich najbliższych, działającego na terenie województwa podlaskiego. Jest też wiceprezeską białostockiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.
W Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny w Białymstoku od 10 lat udzielamy potrzebnego wsparcia krzywdzonym dzieciom. Pomagamy również ich bliskim i rodzinom. W ośrodku realizowana jest systemowa idea pracy z rodziną. Udało się stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń, a nawet poszerzyć działania o pomoc dzieciom w kryzysie, z ryzykiem zaburzeń psychicznych
- mówi Anna Tuszyńska.
Oprócz głównej nagrody, także 3 wyróżnienia
Kapituła nagrody spośród nominowanych wyróżniła także trzy finalistki nagrody: Dorotę Polańską, Annę Witarzewską i Danutę Wojnarowicz.
Dorota Polańska jest dyrektorem Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) w Otwocku, a od 2016 r. także prowadzi punkt diagnostyczno-konsultacyjny FASADA, gdzie pracuje z dziećmi w rodzinach adopcyjnych i zastępczych.
Z kolei Danuta Witarzewska działa na rzecz dzieci niewidomych, pełniąc rolę prezeski warszawskiego Stowarzyszenia Tęcza, inicjując akcje społeczne na ten temat czy angażując się w działalność związaną z edukacją z tego obszaru.
Trzecia finalistka, Danuta Wojnarowicz jest inicjatorką utworzenia pierwszych oddziałów integracyjnych w Przedszkolu nr 3 w Błoniu, gdzie przez 22 lata pełniła funkcję dyrektorki.
Chcemy, aby nagroda im. Aliny Margolis-Edelman była publicznym uhonorowaniem poniesionego przez nich trudu, by bardziej mobilizowała do działania osoby, które pomagają dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych i przeciwdziałają ich krzywdzeniu, a innych do zauważenia i docenienia takiej działalności. Już dziś zapraszam do zgłaszania kandydatur do nagrody w 2018 r.
- powiedziała Zofia Winawer, członkini kapituły nagrody.
Alina Margolis-Edelman to lekarka współtwórczyni organizacji Lekarze Świata z ramienia, której przebywała na misjach medycznych w wielu państwach świata. Odznaczona za pomoc uchodźcom z Wietnamu.
W okresie okupacji uczęszczała do Szkoły Pielęgniarskiej w warszawskim getto, walczyła w Powstaniu Warszawskim (odznaczona Krzyżem Walecznych). Z ruin Warszawy wyniosła na noszach swojego późniejszego męża Marka Edelmana.
Ukończyła studia medyczne a następnie pracowała, jako pediatra prowadząc również działalność badawczą, organizowała system pomocy dzieciom cukrzycowym. Od 1970 r. pracowała we Francji, jako lekarz specjalizujący się w pomocy dzieciom krzywdzonym.