Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy białostockiego ZUS-u przedstawili dane po miesiącu obowiązywania przepisów obniżających wiek emerytalny
Większość uprawnionych wystąpiła z wnioskiem o przejście na emeryturę, ale są też tacy, którzy po jej wyliczeniu zdecydowali się odłożyć decyzję na później.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pracownicy białostockiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawili dane po miesiącu obowiązywania przepisów obniżających wiek emerytalny. Zdecydowana większość uprawnionych złożyła wniosek - mówi zastępca dyrektora do spraw świadczeń w białostockim ZUS-ie - Marek Marczewski.
Z szacowanych 14 tysięcy, jest to 80 procent, czyli ponad 10 tysięcy osób. Nie wszystkie wnioski są już rozpatrzone, bo niektórym trzeba wyliczyć kapitał początkowy, a jeszcze inni muszą dostarczyć brakujące dokumenty.
Nie wszyscy, którzy skorzystali z pomocy doradcy emerytalnego, zdecydowali się przejść na emeryturę
Z ankiet prowadzonych w białostockim ZUS-ie wynika, że po wyliczeniu kwot, około 22 procent odłożyło decyzję na później. Przeciętna emerytura w województwie podlaskim wynosi w przypadku kobiet nieco ponad 1640 złotych, a w przypadku mężczyzn - ponad 2500 złotych.
Jak mówi kierownik referatu obsługi klientów i korespondencji Ewa Krysiewicz: każdy rok pracy to zwiększenie świadczenia i dodaje: "w przypadku emerytury w wysokości około 2 tysięcy złotych to 150 złotych brutto po przepracowaniu każdego roku".
Od 1 października kobiety mogą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni - 65. Wcześniej było to 67 lat dla wszystkich.
Będą wykłady, porady i występy artystyczne. Seniorzy mogą wybrać się w piątek (27.10) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku (przy ul. Młynowej 29) na akcję pod hasłem "Wyjdź z domu".
Emeryci i renciści obchodzili we wtorek (17.10) w Białymstoku Wojewódzki Dzień Seniora. Były życzenia, podziękowania za ich działalność oraz dyplomy i odznaczenia dla tych, którzy działają na rzecz lokalnego środowiska.
Wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, który obowiązuje od 1 października 2017 r., to minimalny wiek, w którym można otrzymać świadczenie, ale nie jest to przymus.