Radio Białystok | Wiadomości | Jesień Bardów w Bielsku Podlaskim – 3 dni z białoruską piosenką autorską
Wykonawcy z Białorusi i Polski, a także Estonii i Ukrainy biorą udział w 24. edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień" 2017 (Jesień Bardów), który w piątek (03.11) wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim. Potrwa do niedzieli (05.11).
Festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach
Jak powiedział jeden z organizatorów imprezy Igor Łukaszuk, festiwal stara się odzwierciedlać aktualny stan białoruskiej piosenki autorskiej we wszystkich jej formach, łączącej w sobie wiele stylów i kierunków. - Jest tu miejsce dla wszystkich twórców, w których twórczości słowo jest bardzo istotne, a muzyka jest tłem dla tego słowa, ale też jest na wysokim poziomie - wyjaśnił.
Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem w Bielskim Domu Kultury - na scenie zaprezentowało się 12 zakwalifikowanych zespołów z Białorusi i Polski, ale też z Estonii i Ukrainy. Łukaszuk powiedział, że to nowość w festiwalu, że zgłosiły się zespoły z innych krajów. - Dzięki temu język białoruski zabrzmi od morza do morza, od Bałtyckiego do Czarnego - dodał.
Łukaszuk zauważył, że od kilku lat poziom konkursu utrzymywany jest na wysokim poziomie. - To bardzo cieszy, bo pokazuje, że festiwal spełnia swoją funkcję animacyjną. To znaczy, że zaprasza, że daje możliwości, że mobilizuje i motywuje do rozwoju artystycznego - dodał.
Organizatorem festiwalu "Bardauskaja Vosień" jest Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej "Szczyty".
Zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku
Laureatów konkursu poznamy w sobotę, a w niedzielę zdobywca Grand Prix wystąpi na scenie klubu Fama w Białymstoku.
Każdego festiwalowego wieczoru odbędzie się też koncert gwiazd. W tym roku wystąpią m.in.: legendarny zespół W-Z Orkiestra, Ilo&Friends, Aleś Kamocki i tegoroczny finalista Eurowizji białoruski zespół Navi Band. Wystąpi też jeden z ubiegłorocznych laureatów festiwalu - zespół Percepcja.
W ramach działań towarzyszących festiwalowi, w czwartek odbyło się kilka koncertów w mniejszych miejscowościach w regionie, m.in. w Orli, Narwi i Narewce. Kolejne zaplanowane są na poniedziałek. Atutem tych koncertów - jak mówią organizatorzy - jest to, iż odbywają się na małych scenach bądź w miejscach, gdzie scen nie ma, a to tworzy klimat i wykonawcy są bliżej publiczności.
Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL. Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.
W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność narodową białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób w Polsce. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe.
Retransmisję koncertu laureatów i gości Festiwalu będzie można usłyszeć na naszej antenie w niedzielę (5.11) o 21:10.