Radio Białystok | Wiadomości | "Dobry zawód - fajne życie" - projekt skierowany do gimnazjów i szkół zawodowych
Będą popularyzować kształcenie zawodowe. Chcą dotrzeć do 145 szkół gimnazjalnych i 60 zawodowych. W województwie podlaskim rozpoczyna się dwuletni projekt "Dobry zawód - fajne życie".
Szkoły zawodowe szansą na fajne życie
"Główne działania projektu będą polegały na przekonaniu, że zmienił się świat zawodów, stanowisk, i że szkoła zawodowa jest ścieżką, która zwiększa szanse na pracę, żeby nie powiedzieć, że gwarantuje pracę, gwarantuje zatrudnienie, bo takie są obecnie wymagania zmieniającego się rynku pracy" - mówi kierownik projektu Iwona Zaborowska.
Działania skierowane będą do uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Zaplanowano m.in. spotkania z doradcami i wizyty u pracodawców.
"Będziemy też współpracować ze szkołami zawodowymi' - mówi prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr profesor Bogusław Plawgo.
Działania rozpoczną się już w listopadzie. Zainteresowane szkoły, w których są klasy gimnazjalne, mogą się jeszcze zgłaszać. Biuro projektu "Dobry zawód - fajne życie" mieści się w Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr (przy ul. Spółdzielczej 8).
Jedni potrzebują pomocy w podłączeniu telewizora lub dekodera, inni nie mogą znaleźć programów i trzeba im ustawić antenę. W Białymstoku kolejny sezon rozpoczął "Cyfrowy patrol".
Ma to być zachęta dla młodych ludzi do kształcenia się w konkretnym zawodzie, a więc popularyzować kształcenie zawodowe. W województwie podlaskim przez dwa lata realizowany będzie projekt "Dobry zawód - fajne życie".
Dlaczego cytryna jest kwaśna, a krew czerwona, odpowiedzi na to i inne pytania poznają w tym roku najmłodsi studenci suwalskiej uczelni.
Pierwsze w województwie podlaskim klasy patronackie powstaną w suwalskich szkołach zawodowych. Umowy na dofinansowanie projektu podpisali w środę (25.10) w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, wicemarszałek województwa podlaskiego i władze miasta.
Studenci zawodów medycznych suwalskiej uczelni będą zarabiać na praktykach. Uczestnicy mogą liczyć na ponad 2 tysiące złotych miesięcznie.
2,5 tys. osób w północnej części woj. podlaskiego może skorzystać z bonów szkoleniowych na kursy, studia i szkolenia. Samorządy z tego regionu otrzymają 27,5 mln zł na realizację projektu, który ma podnieść umiejętności pracowników i ułatwić poszukiwanie pracy.