Radio Białystok | Wiadomości | Litewskie Zaduszki i palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu w Puńsku
Tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu oraz poetycki koncert ku pamięci zmarłych - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od ponad 40 lat w Puńsku, gminie zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.
Litwini z Puńska podtrzymują tradycję
Jak poinformowała dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis, są zapiski, że Litwini tak właśnie wspominali zmarłych, a Litwini z Puńska podtrzymują tradycję. Takie Zaduszki są kultywowane w Puńsku od 1974 r. Tradycja nawiązuje do momentu przyjęcia chrztu przez Litwę.
W czasie Zaduszek w Domu Kultury Litewskiej odbywa się najpierw koncert z poezją i muzyką, w czasie którego wspominani są zmarli w ostatnim roku. W tym roku Litwini wspominają m.in. zmarłego dwa tygodnie temu Jonasa Pavilonisa, kierownika chóru działającego przy Liceum Ogólnokształcącym w Puńsku z Litewskim Językiem Nauczania.
Pavilonis dojeżdżał do Puńska z Litwy, by uczyć młodzież z Puńska, ale także uczył w Suwałkach i Sejnach, poświęcił się naszej społeczności do końca
- powiedziała Pieczulis.
Po koncercie mieszkańcy Puńska idą w pochodzie na miejscowy cmentarz. Tam w rozpalonym ognisku palą stare, drewniane krzyże z zapomnianych lub remontowanych nekropolii.
- Trzeba je spalić, bo często nie mają godnego miejsca, leżą gdzieś na uboczu i niszczeją. W ten sposób chcemy oddać szacunek symbolowi krzyża - dodała Pieczulis.
Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce, największe w kraju ich skupiska są w województwie podlaskim, zwłaszcza w powiecie sejneńskim, gdzie w szczególny sposób pielęgnują swoją tożsamość narodową i kultywują tradycję swoich przodków.
Podczas uroczystości Wszystkich Świętych, w środę (01.11) w województwie podlaskim są zmiany w organizacji ruchu na drogach. Obowiązują do 2 listopada.
Odwiedzają groby swoich bliskich, stawiają znicze i kwiaty, modlą się za zmarłych. Wszystkich Świętych prawosławni świętują w zupełnie innym terminie - tydzień po zesłaniu Ducha Św. na Apostołów. Mimo to już od wielu lat również 1 listopada na prawosławnych cmentarzach jest dość tłoczno. Prawosławni świętują w tym czasie również pamięć św. Jana Rylskiego.
W Kościele katolickim w środę (01.11) uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i tych anonimowych.