Radio Białystok | Wiadomości | "Ewangelicy na Suwalszczyźnie” - otwarcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
Eksponaty związane z historią ewangelików na Suwalszczyźnie i Mazurach - zdjęcia, obrazy i dokumenty można od wtorku (31.10) oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach na wystawie pt. "Ewangelicy na Suwalszczyźnie".
Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa
Wystawę otwarto we wtorek wieczorem. Jak powiedział Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, data otwarcia nie jest przypadkowa, bo dokładnie 500 lat temu w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.
Chcemy przybliżyć ewangelików, jako społeczność religijną i jako naszych sąsiadów mieszkających tutaj na Suwalszczyźnie. Chcemy, by mieszkańcy Suwałk poznali bliżej tych ludzi, którzy nawet w kwestiach wiary niewiele się od nas różnią
- dodał Krzysztof Snarski.
Organizatorzy, czyli muzeum oraz parafia ewangelicko-augsburska w Suwałkach chcą, by wystawę odwiedziło jak najwięcej młodzieży szkolnej.
Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski
Na wystawie można zobaczyć m.in. kancjonał pruski, czyli śpiewnik, wydany specjalnie w wersji dla ewangelików i XIX-wieczną mandolinę, używaną w ewangelickim zespole mandolinowym. Jest mosiężna misa chrzcielna z 1685 roku, wypożyczona z parafii w Ostródzie. Jest także podręcznik dla duchowieństwa w seminarium ewangelickim z początku XX wieku.
Z kolei z Archiwum Państwowego w Suwałkach zostały wypożyczone dokumenty potwierdzające pierwsze akta stanu cywilnego dla wsi Chmielówka z 1793 roku. To pierwsze ślady ewangelików na tym terenie jakie udało się do tej pory ustalić.
Eksponaty pochodzą z muzeów Ełku, Olsztyna, Kętrzyna i Węgorzewa. Część z nich została udostępniona przez parafie ewangelicko-augsburskie z Suwałk i Ostródy, a także przez Ośrodek Pogranicze z Sejn.
- Chcieliśmy pokazać twarz ewangelików. To ludzie, którzy mają swego patrona, założyciela Lutra, mają swoje tezy i zasady wiary - powiedział Snarski. Przypomniał, że w 2010 r. była w muzeum wystawa poświęcona staroobrzędowcom, teraz ewangelikom, a kolejna grupa religijna to być może prawosławni.
W północno-wschodniej części Polski jest 40 cmentarzy ewangelickich
Jak informuje Snarski, w północno-wschodniej części Polski żyje obecnie niewielu ewangelików, bo niespełna stu, ale dawniej było ich zdecydowanie więcej. W tej części Polski jest aż 40 cmentarzy ewangelickich.
Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2018 r.
Kościół ewangelicko-augsburski należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.