Radio Białystok | Wiadomości | Władze Sokółki i Grodna wyremontują zabytkowe kamienice i będą rozwijać inicjatywy kulturalne - powstanie Szlak Tyzenhauza
Wyremontują zabytkowe kamienice i będą rozwijać inicjatywy kulturalne. Władze Sokółki oraz Grodna na Białorusi dostały unijne dofinansowanie na Szlak Tyzenhauza.
- W ramach projektu przede wszystkim odnowione mają być budynki: w Sokółce - w centrum przy ulicy Piłsudskiego i w Grodnie przy siedzibie merostwa - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Kim był Antoni Tyzenhauz i dlaczego jego postać łączy Sokółkę i Grodno?
Tyzenhauz był architektem i tak naprawdę on tworzył Sokółkę, tworzył Grodno, tworzył plany. Był doskonałym urbanistą i aby upamiętnić Tyzenhauza, przy kamienicach w Grodnie powstanie ławeczka, gdzie Tyzenhauz trzyma plany Grodna. Obok siedzi książę, który ma pieniądze na sfinansowanie i dyktuje, jak to Grodno ma wyglądać. W Sokółce powstanie ławeczka, gdzie Tyzenhauz trzyma plany Sokółki i siedzi obok żyd z pieniążkami, z sakiewką
- mówi Ewa Kulikowska.
Powstaną też ścieżki pieszo-rowerowe
W ramach projektu powstaną też ścieżki pieszo-rowerowe szlakiem Tyzenhauza. Będą również organizowane wymiany kulturalne dzieci i młodzieży. Wszystko ma być gotowe do połowy 2019 roku.
Na projekt samorządy dostały ponad 800 tysięcy euro dofinansowania z programu Polska-Białoruś-Ukraina. Z tych samych funduszy projekty zrealizuje jeszcze 16 samorządów - w tym 4 z Podlaskiego: Białystok, Drohiczyn, Kuźnica i Szczuczyn.
Akademia piłkarska Falcon Sokółka wysłała do Afryki kilkanaście kompletów odzieży, butów, a także sprzętu sportowego.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz gminy Drohiczyn, Kuźnica, Sokółka i Szczuczyn znalazły się w gronie beneficjentów Programu Polska-Białoruś-Ukraina z projektami dotyczącymi wspólnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.