Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne przysięgi żołnierzy WOT w Podlaskiem
Kilkuset kolejnych ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej zakończyło w weekend (28-29.10) szkolenie i złożyło przysięgę wojskową.
Przysięgi, kończące przedostatni cykl szkoleń podstawowych i wyrównawczych zaplanowanych na ten rok, złożono w sześciu miejscowościach wschodnich województw - w Siedlcach, Zamościu, Krośnie, Grajewie, Augustowie i Supraślu. W kończących się szkoleniach uczestniczyło ponad 1100 ochotników.
Tylko dwie z sześciu miejscowości, w których odbywać się będą najbliższe przysięgi wojskowe, są siedzibami batalionów lekkiej piechoty. Organizując tego typu uroczystości poza miastami powiatowymi czy też wojewódzkimi chcemy podkreślić terytorialny charakter naszej formacji
– mówił rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.
Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. Mścisław zostali zaprzysiężeni w czterech miastach. W sobotę (28.10) ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę w Grajewie.
Żołnierze WOT złożyli przysięgę w Augustowie
Przysięgali wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Ponad 70 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, w strugach deszczu złożyło na Rynku Zygmunta w Augustowie przysięgę wojskową. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, żołnierze, kombatanci i samorządowcy.
- Jest rzeczywiście duży zapał tych młodych, którzy wstępują do WOT. Jest to nowy rodzaj sił zbrojnych - mówił podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski.
Tutaj, na przesmyku suwalskim, ta nasza siła obronna musi być szczególnie umocniona. I dzięki wam to się dzieje - zwrócił się do żołnierzy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Zanim złożyli przysięgę, żołnierze ukończyli wcześniej 16-dniowe szkolenia, ucząc się m.in. podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki i obycia z bronią.
Ok. 50 żołnierzy złożyło przysięgę w Supraślu
Dla wielu z nich to spełnienie marzeń. Ok. 50 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej złożyło przysięgę wojskową w Supraślu. Uroczystość zorganizowana na miejscowych bulwarach, mimo padającego deszczu, zgromadziła wiele osób. Wśród nich byli m.in. wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
Byli również podlascy parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci i mieszkańcy Supraśla.
Ponad 6,5 tysiąca żołnierzy WOT
W WOT pełni obecnie służbę ponad 6,5 tysiąca żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych. Zakończone szkolenia podstawowe (dla ochotników, którzy nie służyli w wojsku) i wyrównawcze (dla rezerwistów, którzy już odbyli służbę) to przedostanie zaplanowane w jednostkach WOT w 2017 roku. Ostatni tegoroczny nabór ochotników do służby w WOT rozpocznie się w listopadzie.
16-dniowe szkolenie podstawowe
Żołnierze, którzy złożyli przysięgę, wstąpili do służby 13 i 14 października bieżącego roku. Przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe, prowadzone w systemie ciągłym. Brały w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.
Pierwszy dzień tego szkolenia to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy przechodzą sprawdzian sprawności fizycznej.
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk kładzie się na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy, topografii. W szkoleniu taktycznym priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny żołnierz WOT zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Równolegle do szkolenia podstawowego prowadzone było ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Uczestniczyli w nim rezerwiści.
"Terytorialsów" czekają kolejne szkolenia
16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze to – jak zaznaczył ppłk Pietrzak – początek dalszego szkolenia. W ciągu trzech lat żołnierze terytorialnej służby wojskowej będą szkolić się minimum przez 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Na doskonalenie specjalistów przewidziano dodatkowe szkolenia.
Ponad 30 proc. "terytorialsów" to osoby do 25. roku życia, średnia wieku w WOT wynosi 31 lat, a 9 proc. to kobiety. Ponad jedna trzecia żołnierzy TSW ma wykształcenie wyższe, połowa średnie a 14 proc. deklaruje że studiuje. Ponad 40 proc. ma wykształcenie techniczne.
Formowane są kolejne 3 brygady
Formowanie WOT, które mają status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęło się z początkiem bieżącego roku. Obecnie działają Dowództwo WOT oraz trzy brygady - w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Formowane są kolejne trzy brygady: jedna na Warmii i Mazurach, dwie na Mazowszu. W formowanych jednostkach trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników mają się odbyć w przyszłym roku.
Wojska Obrony Terytorialnej mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Na co dzień misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m. in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.