Radio Białystok | Wiadomości | W białostockim Centrum Wystawienniczym można oglądać wystawę poświęconą pracy misyjnej księży w Argentynie
"Idźcie i głoście" to hasło trwającego w Kościele katolickim Tygodnia Misyjnego. Na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego 2 tys. to Polacy. W tej chwili na misjach przebywa 8 kapłanów z Archidiecezji Białostockiej.
Księża z Archidiecezji Białostockiej wyjeżdżają na misje od 15 lat
Modlitwę, pracę i codzienne życie polskich księży katolickich na misjach w Argentynie pokazuje wystawa fotograficzna "Tupa Mbae", otwarta w poniedziałek (23.10) w Białymstoku. To element obchodów w mieście Tygodnia Misyjnego.
Od piętnastu lat księża z Archidiecezji Białostockiej wyjeżdżają na misje do: Peru, Papui Nowej Gwinei, na Kubę oraz właśnie do Argentyny. Tam najczęściej wyjeżdżają białostoccy duchowni.
Kapłański poligon, powołanie i pragnienie głoszenie Chrystusa w warunkach ekstremalnych - tak o misjach w Argentynie mówi dyrektor archidiecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych w Białymstoku ks. Wojciech Wojtach, który w Argentynie spędził sześć lat.
Wystawa nosi tytuł: "Tupa Mbae" - co w języku guarani - południowoamerykańskich Indian w Argentynie oznacza początek modlitwy "Ojcze nasz".
Jak powiedział ks. Wojtach, kapłan na misji w tym kraju ma w swojej parafii 40-50 tys. ludzi.
40 proc. ludzi żyje poniżej pewnego poziomu ubóstwa, są dzielnice biedy, życie parafialne jest trochę inne niż my znamy tutaj, przy parafii działa jadłodajnia dla ludzi ubogich, którzy nie mają codziennego posiłku i to pokazują te zdjęcia - dodał ks. Wojtach.
W działalności misyjnej biorą udział również osoby świeckie. Elżbieta Młyńska - archidiecezjalny wizytator katechetów świeckich i zakonnych dwa lata temu odwiedziła misję polskich franciszkanów w Republice Demokratycznej Konga.
Podkreśliła, że polscy misjonarze spełniają rolę nie tylko duchową, ale też budują drogi, mosty, szkoły czy kościoły. - Osobiście uczestniczyłam w takiej budowie, nosząc - wraz z małym dziećmi - kamienie do utwardzenia posadzki sali szkolnej, która teraz, we wrześniu, służyła jako pomieszczenie szkolne dla dzieci - powiedziała.
Kościół jest w permanentnym stanie misyjnym
- Kościół jest w permanentnym stanie misyjnym, wychodzenia do ludzi, żeby głosić słowo Boże - te słowa papieża Franciszka przypomniał metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda. - Każdy powinien być w swoim życiu misjonarzem - mówił na otwarciu wystawy.
Wskazywał, że na świecie żyje ponad 7 mld ludzi, z czego katolicy i chrześcijanie to ponad 2 mld. - Natomiast pozostali, cała ogromna rzesza ludzi, nigdy nie słyszeli o Jezusie Chrystusie, odeszli od niego, bądź też żyją w sytuacjach, gdzie nie ma możliwości poznania Jezusa Chrystusa, dlatego tak ważna jest rola misjonarzy - powiedział.
Wystawę oglądać można do 17 listopada w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.
Na świece pracuje 350 tys. misjonarzy
Jak podaje Komisja ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski, na świecie pracuje 350 tys. misjonarzy, z czego 2 tys. to Polacy. Najwięcej misjonarzy i misjonarek z Polski pracuje w Afryce (810). Kraje od lat znajdujące się w czołówce, jeśli chodzi o ich liczbę to: Kamerun (118), Zambia (73), Tanzania (62), Madagaskar (58), Demokratyczna Republika Konga (42) i Republika Południowej Afryki (44).
Na drugim miejscu, pod względem liczby misjonarzy z Polski, znajdują się Ameryka Południowa i Środkowa, gdzie pracuje 784 osób. W Azji pracuje 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, zaś w Ameryce Północnej jest ich 29.