Radio Białystok | Wiadomości | Opowieść o "ofierze i śmierci" ks. Jerzego – premiera spektaklu "Popiełuszko" w białostockim Teatrze Dramatycznym
Premiera spektaklu o życiu i śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się w sobotę wieczorem (21.10) w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Przedstawienie powstało z inicjatywy podlaskiej Solidarności.
Popiełuszko – patron Solidarności
Przedstawienie "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary jest częścią obchodów podlaskiej Solidarności 70. rocznicy urodzin i 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Ks. Popiełuszko jest patronem Solidarności.
Jak mówił w sobotę dziennikarzom przed premierą przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski, który zwrócił się do białostockiego teatru z propozycją realizacji tego przedstawienia, po śmierci ks. Jerzego rozpoczął się jego kult i wszyscy szanują jego heroizm.
Dzisiaj odwaga jest bardzo płytka, wielu myśli, że świat wyglądał kiedyś tak, jak dziś wygląda, a wystarczy cofnąć się o 33 lata i widać, jaki heroizm występował w społeczeństwie, w poszczególnych grupach zawodowych czy wśród poszczególnych osób. Na pewno u ks. Jerzego Popiełuszki to działanie wystąpiło - powiedział.
Józef Mozolewski opowiadał przed premierą o początkach ks. Jerzego jako kapelana Solidarności, jak w 1980 roku, kiedy wybuchł strajk solidarnościowy w Hucie Warszawa, poszukiwano kapłana, który odprawiłby mszę św. w zakładzie pracy. "W ten sposób pojawił się tam ks. Jerzy Popiełuszko" - dodał. Odczytał też wspomnienia ks. Jerzego z tego dnia, kiedy przy zakładowej bramie powitał go oklaskami tłum związkowców.
Spektakl będzie niezwykłą opowieścią o życiu ks. Jerzego i o polskiej historii XX wieku - zapowiedział przed premierą dyrektor teatru Piotr Półtorak.
Na premierę przybyli m.in. rodzina ks. Jerzego, związkowcy, przedstawiciele Kościoła katolickiego i prawosławnego, władze samorządowe oraz parlamentarzyści.
Opowieść o "ofierze i śmierci" ks. Jerzego
Spektakl to teatr misteryjny, pokazuje ważne momenty z życia księdza, jego "węzły": rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi. Ale to też opowieść o "ofierze i śmierci" ks. Jerzego. Jak mówili twórcy przedstawienia na konferencji prasowej zapowiadającej premierę, to spektakl "o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność". Reżyser Jan Nowara podkreślił, że chodziło o pokazanie jakim człowiekiem był Popiełuszko. Dodał, że nie chciał się mierzyć ze świętością ks. Jerzego, ale z jego człowieczeństwem.
Pochodzący z regionu ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.