Radio Białystok | Wiadomości | Prace prof. Jerzego Nowosielskiego w białostockim Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Był jednym z najważniejszych malarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Najbardziej znane podlaskie prace profesora Jerzego Nowosielskiego to szafirowy ikonostas z Orzeszkowa i ikony z Klejnik, a od piątku (20.10) w Białymstoku można oglądać również inne projekty, także te z wczesnej fazy twórczości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Malowanie obrazów to jest przygotowywanie sobie przestrzeni,w której będziemy musieli żyć po śmierci, to jest budowanie sobie mieszkania. Jeśli nie kochasz tego, co malujesz, to szkoda czasu.
- tak powiedział kiedyś Jerzy Nowosielski, wybitny artysta, związany też i z naszym regionem. Przypomina o tym wystawa, którą od piątku (20.10) proponuje Fundacja Villa Socrates, Galeria Krynki oraz Muzeum Karnego.
To spotkanie dwóch mistrzów i profesorów. Nieznane prace prof. Jerzego Nowosielskiego prezentuje kurator - prof. Leon Tarasewicz.
Twórczość i światopogląd Jerzego Nowosielskiego wydają się doskonale wpisywać w rozważania o odchodzącej epoce i o styku światów: zarówno tego zewnętrznego, doświadczanego na co dzień, jak i tego "podskórnego", duchowego, który decyduje o randze i jakości sztuki.
Wystawę "(...) i żałuję, że Jerzy nie jest tutaj...* Jerzy Nowosielski nieznany" oglądać można w Muzeum Karnego przez miesiąc.
Teksty biblijne na pergaminowych zwojach, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, kilkusetletnie wydania Pisma Świętego, czy w wersji do pobrania na smartfona można oglądać na wystawie w Białymstoku. Ma ona przybliżać i popularyzować wiedzę o Biblii.
Historię papieru i metody jego wyrobu będzie można poznać na najnowszej wystawie w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Specjalną atrakcją będą przedwojenne wzorniki papierów oraz wydawnictwa bibliofilskie.
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odwiedzają turyści i mieszkańcy, mimo trwającego tam remontu. Część dawnej ekspozycji o poetce można oglądać w pałacyku, który znajduje się na zapleczu muzeum.