Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie uczelnie wypadły gorzej niż 4 lata temu w raporcie dotyczącym działalności naukowej
Jedne wydziały straciły, inne zyskały - ministerstwo nauki opublikowało najnowsze wyniki oceny działalności naukowej szkół wyższych. Niestety niższe oceny poszczególnych wydziałów dotknęły każdą z regionalnych uczelni.
Największa uczelnia w Podlaskiem, czyli Uniwersytet w Białymstoku przed czterema laty miał najwyższą kategorię - A dla 4 z 9 wydziałów, teraz taką ocenę mają tylko dwa - wydział prawa i filologiczny. Straciły ją za to wydziały biologiczno-chemiczny oraz fizyki.
Straciła też Politechnika Białostocka, której wydział architektury oceniono najniżej, przyznając kategorię C. Uczelni udało się jednak podnieść ocenę z B do A wydziałowi budownictwa i inżynierii środowiska. Nisko oceniono też działalność naukową Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Wydaje się, że największą stratę odnotował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który był w gronie krajowych liderów z dwiema kategoriami A i jedną A+. Teraz w ocenie Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych wydział farmaceutyczny stracił "plus", a wydział nauk o zdrowiu otrzymał kategorię B.
Ocena uczelni prowadzona była na podstawie efektów w czterech kategoriach - najważniejsze to osiągnięcia i potencjał naukowy oraz praktyczne oceny działalności naukowej.
Wyniki oceny wydziałów uczelni są o tyle istotne, że na ich podstawie dzielone są pieniądze na prowadzenie uczelni. Lepsze otrzymają więcej.
Politechnika Białostocka zamierza połączyć nisko oceniany wydział architektury z czołowym wydziałem budownictwa, a Uniwersytet w Białymstoku rozważa odwołanie się od oceny.
Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku po raz 15 oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki.
Około 8,5 tys. studentów Politechniki Białostockiej rozpoczęło w środę (11.10) nowy rok akademicki. Uczelnia chce wciąż stawiać na wynalazki, ale też szuka nowych silnych stron - zapewnił rektor uczelni prof. Lech Dzienis, wymieniając m.in. inżynierię biomedyczną.
Podlaskie bez uczelni wyższych spotkałaby gwałtowna degradacja. To zgodne stanowisko uczestników debaty poświęconej roli uniwersytetów w XXI wieku zorganizowanej na Uniwersytecie w Białymstoku.