Radio Białystok | Wiadomości | Urząd marszałkowski w Białymstoku i BCO promują rejestrację przez system e-zdrowie
Możliwość elektronicznej rejestracji do poradni w Podlaskiem - bez wychodzenia z domu - daje m.in. pacjentom system e-zdrowie, przygotowany przez urząd marszałkowski w Białymstoku. W środę (04.10) promowano go w Białostockim Centrum Onkologii, gdzie otwarto nowy punkt obsługi pacjenta.
Z e-zdrowia korzysta ok. 10 tys. pacjentów w województwie podlaskim
Na razie z e-zdrowia korzysta ok. 10 tys. pacjentów w województwie i ok. 30 podmiotów świadczących usługi zdrowotne, głównie szpitali - powiedziała dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk.
Przyznała, że to ciągle mało, choć liczba użytkowników stale wzrasta. Urząd chce bardziej promować e-zdrowie, zachęcać do tego pacjentów, ale wcześniej do obsługi pacjentów muszą być także przygotowane placówki zdrowotne. Agnieszka Aleksiejczuk dodała, że trzeba także m.in. działać na rzecz zwiększania kompetencji cyfrowych mieszkańców. Teraz z e-zdrowia korzystają najchętniej osoby w wieku 30-45 lat.
Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska powiedziała dziennikarzom, że pracownicy nowego punktu służą pomocą pacjentom - zwłaszcza przychodzącym do tego szpitala po raz pierwszy, którym trudno się zorientować, gdzie mają się udać. W punkcie jest też informacja o możliwościach rejestracji przez internet w systemie e-zdrowie. Są ulotki ze szczegółową instrukcją, co zrobić, by z tego korzystać.
Chcielibyśmy, przy udziale urzędu marszałkowskiego, który wprowadza formułę e-zdrowia, usprawnić rejestrację naszych pacjentów i ich obsługę, zwłaszcza przy rejestracji po raz kolejny - powiedziała Magdalena Borkowska.
Dodała, że daje to np. szansę na zarejestrowanie się na wizytę bez konieczności przyjazdu do Białegostoku. Osobom starszym, które nie korzystają z internetu, mogą pomóc młodsi członkowie rodzin, dzieci czy wnuki.
Alternatywna forma rejestracji
Magdalena Borkowska podkreśliła, że elektroniczna rejestracja to forma alternatywna do tradycyjnej rejestracji, pacjent ma możliwość wyboru. - Na pewno nie ma różnicy w rejestracji tradycyjnej, bezpośredniej u nas w szpitalu, a tym, co ma miejsce za pośrednictwem kanału elektronicznego. Pacjenci nie muszą się obawiać, że szybciej się zarejestrują bezpośrednio aniżeli za pośrednictwem e-zdrowia. Jest to spójny system - zaznaczyła dyrektor BCO.
Dyrektor Aleksiejczuk dodała, że urząd korzysta z okazji otwarcia punktu obsługi pacjentów w BCO i zaprasza do korzystania z e-zdrowia na samorządowym portalu www.wrotapodlasia.pl pacjentów wszystkich szpitali.
Tam zapraszamy na portal, który umożliwia elektroniczną rejestrację do prawie dwustu poradni specjalistycznych w całym województwie, a przy podpisaniu odpowiedniej zgody w podmiocie leczniczym, również będziemy mieli dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej na swoim koncie na portalu regionalnym - powiedziała Aleksiejczuk i zaznaczyła, że to przyszłość.
Powiedziała też, że trwają prace na szczeblu rządowym nad rozszerzeniem możliwości takich platform jak e-zdrowie o podstawową opiekę zdrowotną.
Projekt e-zdrowie kosztował 56 mln zł
Projekt e-zdrowie kosztował 56 mln zł. Samorząd województwa zrealizował go dzięki dotacji z Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Do szpitali zakupiono sprzęt komputerowy, oprogramowanie, infrastrukturę teleinformatyczną. Były również szkolenia.