Radio Białystok | Wiadomości | Jest szansa na porozumienie w sprawie budowy parkingów przy operze w Białymstoku
Jest szansa na porozumienie w sprawie budowy parkingów przy operze w Białymstoku. Sprawa ciągnie się od kilku lat, a dotyczy działek, na których ma powstać około 160 miejsc postojowych. Musi je wybudować samorząd województwa, ale ziemia należy do władz miasta.
Opera otrzyma kilka działek w użytkowanie wieczyste
- Znaleźliśmy rozwiązanie - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. I wyjaśnia: "opera otrzyma w użytkowanie wieczyste z bonifikatą związaną z prowadzeniem działalności kulturalnej, kilka działek przy ul. Odeskiej i Kijowskiej, na których będzie mogła wybudować parkingi".
W zamian za to miasto kupi dwie działki przy ul. Warszawskiej. Jedna to pas pod ścieżkę rowerową, a druga to ta, gdzie stoi Centrum imienia Ludwika Zamenhofa. Jak tłumaczy Zbigniew Nikitorowicz: "obecnie za działkę, na której jest Centrum imienia Ludwika Zamenhofa, płacimy rocznie ponad 40 tysięcy złotych, bo stoi ono na gruncie należącym do samorządu województwa" i dodaje: "bilans transakcji będzie taki, że miasto dopłaci około 150 tysięcy złotych, ale zwróci się to po trzech latach, bo nie będzie trzeba już płacić za dzierżawę gruntu przy ul. Warszawskiej".
Opera i Filharmonia podlaska działa przy ul. Odeskiej od 2012 roku. Wtedy była mowa, że parkingi muszą powstać w ciągu trzech lat. Nadzór budowlany zgodził się jednak wydłużyć ten termin do września 2018 roku. Jeśli inwestycji nie uda się do tego czasu zakończyć, instytucja może zostać zamknięta.
Ponad 400 miejsc parkingowych, nowe chodniki i oświetlenie, to efekt trwającej niemal 4 lata przebudowy ulicy Młynarskiego w Suwałkach. Posadzeniem dębu władze miasta symbolicznie zakończyły inwestycję.
Kierowcy muszą korzystać z objazdów - zmieniły się również trasy kilku linii autobusowych. Od czwartku (20.07) zamknięty jest fragment ulicy Legionowej w Białymstoku.